Peržiūra:

Pamokos tema: Skaitant Sergejaus Aleksandrovičiaus Jesenino eilėraštį „Auksinės žvaigždės užmigo...“

Pamokos tipas: sujungti

Vadovėlis: V.G. Goretskis, L.F. Klimanova, M.V. Golovanovas

„Gimtoji kalba“, 4 kl

Pamokos tikslai:

  • toliau susipažinti su rusų poeto S.A. biografija ir kūryba. Jesenina;
  • pristatyti eilėraštį „Aukso žvaigždės užmigo...“;
  • analizuoti šį lyrinį kūrinį.

Pamokos tikslai:

Švietimas:

  • pagerinti išraiškingą skaitymą;
  • mokyti sąmoningai rinktis išraiškos priemones;
  • mokyti žodžių piešimo technikos.

Švietimas:

  • ugdyti gebėjimą vertinti gamtos grožį

Švietimas:

  • ugdyti rekonstrukcinę vaizduotę;
  • toliau lavinti vaikų kalbą.

Įranga:

  1. Vadovėlis V.G. Goretskis ir kiti „Gimtoji kalba“.

4 klasė, 2 dalis;

  1. A. Griego kūrinio „Rytas“ garso įrašas;
  2. Saulėtekio nuotrauka;
  3. S.A. portretas. Jesenina.
  4. Demo kortelės

Pamokos eiga.

I. Studentų organizacija.

II. Namų darbų tikrinimas.

Su kokio poeto kūryba pradėjome susipažinti paskutinėje pamokoje? (S.A. Yesenina)

Kas prisimena, kur gimė ir augo Sergejus Aleksandrovičius? (Konstantinovo kaime, Riazanės provincijoje)

Kokiais metais gimė Yeseninas? (1895 m.)

Kiek jam buvo metų, kai pradėjo rašyti poeziją?

(9 metai)

Kokiais metais baigėsi Yesenino gyvenimas? (1925 m.)

Ar jo gyvenimą galima pavadinti ilgu? (Ne, jis gyveno tik 30 metų.)

Jūs teisus, bet per šį trumpą S.A. Yeseninas parašė daug nuostabių kūrinių. O dabar žmonės jį prisimena ir su malonumu skaito jo eilėraščius.

Kokia buvo tavo namų užduotis? (Išsiminkite eilėraštį „Saulė išėjo. Tyli pievoje...“)

Kas nori papasakoti? (mokytojas klausia 3-4 žmonių)

Kūno kultūros minutė.

III. Parengiamieji darbai.

Šiandien pratęsime pažintį su kūryba

S.A. Jesenina. Paklausykite ištraukos iš Aleksandro Griego muzikinio kūrinio ir pasakykite, ką aprašo kompozitorius? (Rytas, saulėtekis)

Kuris paros laikas labiausiai patinka šiai muzikai (Rytas)

Tiesa, šis kūrinys vadinasi „Rytas“. Sakykite, kas ypatingo atsitinka ryte, kad kompozitorius Aleksandras Grigas net norėjo parašyti muziką? (Saulė pakyla, viskas atsibunda, paukščiai pradeda giedoti ir pan.)

Prašau pažiūrėti į lentą, menininkas-fotografas taip pat matė saulėtekį ir norėjo, kad visi pamatytų, kaip tai atsitiko. Kas yra pagrindinis akcentas šioje nuotraukoje? (Saulė)

Kas tai yra? (Šviesus, blizgantis, geltonas)

O kaip su likusia nuotraukos dalimi? (Ne toks šviesus, tamsesnis. Viską dengia rūkas.)

Kas čia dar parodyta? (Upė, medžiai, dangus)

kas jie tokie? Kokių spalvų yra daugiau? (Šviesi saulė, šviesus dangus, baltai pilkas rūkas, tamsūs medžiai.)

Kokį įspūdį palieka ši nuotrauka? (Dar ne viskas pabudo, tik danguje pasirodė ryški saulė, bet panašu, kad gamta tuoj pabus.)

Dabar klausykite, kaip Sergejus Jeseninas apibūdina aušrą, rytą savo eilėraštyje „Auksinės žvaigždės užmigo...“. Pabandykite įsivaizduoti, ką aprašo poetas.

IV. Pirminis skaitymas.(skaitė mokytojas)

S.A. Yeseninas „Auksinės žvaigždės užmigo...“

Auksinės žvaigždės užmigo,

Užplūdo veidrodis drebėjo,

Šviesa šviečia upės užkampiuose

Ir raudonuoja dangaus tinklelis.

Užmigę beržai šypsojosi,

Šilko pynės buvo išardytos.

Žali auskarai ošia,

Ir sidabrinė rasa dega.

Tvora apaugusi dilgėlėmis

Apsirengęs ryškiu perlamutru

Ir siūbuodamas žaismingai šnabžda:

— Labas rytas!

V. Emocinio – vertinamojo pobūdžio pokalbis.

ką tu matai? (Žvaigždės užgęsta. Pasirodo saulė. Pučia lengvas vėjelis. Dangus pasidaro rausvas. Pradeda bunda paukščiai ir gyvūnai. Ant žolės ir medžių rasa. Viskas atrodo elegantiška ir gražu.)

Kokią nuotaiką pajutote perskaičius šį eilėraštį? (Džiaugsmas, žavėjimasis gamtos grožiu, stebuklo laukimas)

VI. Antrinis skaitymas ir analizė.

Atsiverskite vadovėlius į 65 puslapį. Paimkite į rankas pieštukus, dar kartą perskaitykite kūrinį sau ir pabraukite žodžius, kurie padėjo pajusti džiaugsmą. (Vaikai skaito po vieną ketureilį ir paaiškina, kodėl pasirinko šiuos žodžius: auksinės žvaigždės, šviesa, dangus, šypsojosi, dega sidabrinės rasos, šviesi perlamutra, pasipuošę, žaismingai, labas rytas.)

Dabar paaiškinkime sudėtingų ir nepažįstamų žodžių, su kuriais susidūrėme šiame darbe, reikšmę. Norėdami tai padaryti, turime dar kartą atsiversti tekstą.

Skaito pirmą ketureilį. Pasakyk man, kaip tu supranti žodžių „žvaigždės užmigo“ reikšmę? (užgeso, dingo)

Auksas yra geltonas taurusis metalas.

Ar suprantate šią frazę „drebėjo užtvankos veidrodis“? (Ne)

Pažiūrėkite į lentą. Aš parašiau jums sunkius žodžius.

Užutakis – tai upės įlanka arba užtvanka, išsikišusi į krantą.

Kodėl vandens paviršius drebėjo ir svyravo? (Pūtė vėjelis)

Kaip jūs suprantate žodžius „upės užkampiuose ryškėja šviesa“? (vaikams sunku atsakyti)

Auštėja – šiek tiek šviečia Backwater = užplūdimas

Iš kur atsiranda ši šviesa? (Saulė pasirodo virš horizonto ir atsispindi vandenyje.)

Atkreipkite dėmesį į šią frazę „ir parausta dangaus tinklelis“. Ką reiškia šie žodžiai: skaistalai, tinklelis, horizontas?

Skaistalai – paraudo, paraudo

Tinklelis – išklotas, dažniausiai languotas, paviršius

Dangaus šlaitas – dangaus dalis virš horizonto

Pabandykite pasakyti šią frazę savais žodžiais. (Į dangų patekę saulės spinduliai nuspalvina jį rausvais, bet tuo pat metu ryškūs spinduliai dangų „nubraukia“ geltonomis juostelėmis.)

Kas gali savais žodžiais apibūdinti tai, ką Jeseninas norėjo mums pasakyti? (Saulė teka, žvaigždės užgęsta. Saulės spinduliai perskrodžia dangų, išmargindami jį ir nušviesdami rožine spalva. Saulė atsispindi vandenyje. Pučia lengvas vėjelis.)

Kokios spalvos čia vyrauja? (Geltona, rožinė, raudona, mėlyna.)

Skaito antrąjį ketureilį. Ką autorius apibūdina šiame ketureilyje? (beržai)

Su kuo jis juos lygina? (Su vyru, su merginomis)

Kaip vadinama ši technika, kai negyvi objektai vaizduojami kaip gyvos būtybės? (personifikacija)

O kas buvo dėmesingas ir gali atsakyti, ar ta pati technika buvo naudojama pirmajame ketureilyje? (Taip, žvaigždės užmigo.)

Kaip atspėjote, kad Yeseninas lygina vyrą su merginomis? (Šypsosi, mieguistas, kasytės, auskarai)

Ar beržai tikrai moka šypsotis, ar gali būti mieguisti? (Ne. Būdingus žmogaus elgesio bruožus ryte autorė priskiria beržams.)

Kodėl rasos yra „sidabrinės“? (Saulė atsispindi rasos lašeliuose, jie šviečia ir atrodo sidabriniai.)

Sidabras yra taurusis pilkšvai baltos spalvos metalas.

Ką reiškia "deginti"? (Blizga įvairiomis spalvomis, labai ryškiai.)

Kokios spalvos vyrauja šiame ketureilyje? (žalia, sidabrinė, balta)

Kas gali savais žodžiais pasakyti, ką autorius aprašė?

Skaito paskutinį ketureilį.

Pažvelkite į iliustraciją. Čia yra tvoros paveikslėlis.

Wattle yra tvora, pagaminta iš šakų ir šakelių

Pakeiskite žodį „apaugęs“ kitais panašios reikšmės žodžiais: tankus, dažnas, didelis. Ar prasmė keičiasi? Kuris žodis tikslesnis, šviesesnis? (Keičiasi reikšmė. Geriau tinka autoriaus žodis.)

Kaip suprasti posakį „apsirengęs ryškiu perlamutru“?

Apsirengti – apsirengti, apsirengti

Perlamutras yra vertinga medžiaga, turinti vaivorykštę, kai kurių kriauklių vidinis sluoksnis

(Maži rasos lašeliai ir saulės spinduliai sukuria įspūdį, kad dilgėlė tapo perlamutrinė)

Ką reiškia "neklaužada"?

Žaismingas – lengvabūdiškas ir žaismingas

Kodėl dilgėlės siūbuoja? (Pučia vėjas.)

Ar gali dilgėlės kalbėti? (Ne. Tai taip pat personifikacija.)

Bet ar dilgėlės dar gali skleisti kokius nors garsus (Dilgėlė siūbuoja vėjyje, ošia lapai. Šis ošimas panašus į žmogaus šnabždesį – personifikaciją.)

Ką mums sako frazė „Labas rytas! (Kiekviena gyva būtybė, net ir dilgėlės, džiaugiasi atėjus naujai dienai, saule ir linki visiems gero.)

Kokios spalvos vyrauja šiame ketureilyje? (Žalia, perlamutrinė.)

Kas gali apibūdinti šį paveikslą savo žodžiais?

Kūno kultūros minutė.

Analizės santrauka.

Sakėme, kad eilėraštis džiugina, net dilgėlė linki visiems gero, kokią išvadą galime padaryti? (Tai malonus, džiaugsmingas eilėraštis, apibūdinantis gamtos grožį, lyriškas.)

VII. Apibendrinant. Namų darbai.

Kokį eilėraštį sutikome šiandien? („Auksinės žvaigždės užmigo...“)

Kas prisimena, kokį muzikos kūrinį šiandien klausėmės klasėje? („Rytas“)

Koks kompozitoriaus vardas? (Aleksandras Grigas)

Šiais metais susipažinome tik su dviem Yesenino eilėraščiais. Per savo trumpą gyvenimą spėjo parašyti daug eilėraščių ir eilėraščių. Jeseninas labai mylėjo gamtą, matė savo gimtojo krašto grožį ir mokėjo tai apibūdinti. Yra toks posakis: „Mylėti ir suprasti gamtą reiškia mylėti savo tėvynę“.

Atsiverskite dienoraščius ir užsirašykite namų darbus: išmokite mintinai eilėraštį „Auksinės žvaigždės užmigo...“, raskite ir perskaitykite kitus S. A. Yesenino eilėraščius apie gamtą. Pamoka baigta.


Sergejus Aleksandrovičius Jeseninas

Auksinės žvaigždės užmigo,
Užplūdo veidrodis drebėjo,
Šviesa šviečia upės užkampiuose
Ir raudonuoja dangaus tinklelis.

Užmigę beržai šypsojosi,
Šilko pynės buvo išardytos.
Žali auskarai ošia
Ir sidabrinė rasa dega.

Tvora apaugusi dilgėlėmis
Apsirengęs ryškiu perlamutru
Ir siūbuodamas žaismingai šnabžda:
— Labas rytas!

Jesenino kūrybiškumas yra neatsiejamai susijęs su peizažo dainų tekstais, įkvėptais vaikystės prisiminimų. Poetas užaugo Konstantinovo kaime, Riazanės provincijoje, kurį paliko būdamas 17 metų jaunuolis, išvykęs užkariauti Maskvos. Tačiau prisiminimą apie nuostabiai šviesią ir jaudinančią Rusijos gamtą, permainingą ir įvairiapusę poetas išlaikė širdyje visą gyvenimą.

1914 m. parašytas eilėraštis „Labas rytas!“ leidžia visiškai įvertinti Jesenino poetinį talentą ir pagarbų požiūrį į tėvynę. Mažas poetinis eskizas, pasakojantis, kaip pasaulis nubunda po pirmaisiais švelnios vasaros saulės spinduliais, pripildytas lyrikos ir nuostabiai gražių metaforų.

Taigi kiekviename eilėraščio posme yra Jeseninui būdingų vaizdų. Poetas sąmoningai apdovanoja negyvus daiktus savybėmis ir gebėjimais, būdingais gyviems žmonėms. Rytas prasideda „auksinėms žvaigždėms užsnūdus“, užleidžiant vietą dienos šviesai. Po to „drebėjo užtvankos veidrodis“, ir pirmieji saulės spinduliai krito ant jo paviršiaus. Jeseninas dienos šviesą sieja su natūraliu gyvybės šaltiniu, kuris suteikia šilumos ir „paraudo“ dangų. Autorius saulėtekį apibūdina taip, tarsi šis pažįstamas gamtos reiškinys reprezentuotų kažkokį stebuklą, kurio įtakoje neatpažįstamai paverčiamas visas aplinkinis pasaulis.

Ypatingą vietą Sergejaus Jesenino kūryboje užima Rusijos beržo įvaizdis, kuris pasirodo įvairiais pavidalais. Tačiau dažniausiai jai poetas priskiria jaunos, trapios merginos bruožus. Eilėraštyje "Labas rytas!" Būtent beržai yra vienas pagrindinių personažų, „atgyjančių“ autoriaus valia. Veikiami šiltų saulės spindulių, jie „šypsojosi“ ir „vartė šilkines pynes“. Tai yra, poetas sąmoningai kuria patrauklų moters įvaizdį skaitytojuose, papildydamas jį „žaliais auskarais“ ir rasos lašeliais, putojančiais kaip deimantai.

Ryškų poetinį talentą turintis Sergejus Jeseninas savo kūriniuose lengvai derina Rusijos gamtos magiją ir visiškai įprastus, kasdienius dalykus. Pavyzdžiui, eilėraštyje „Labas rytas! Atgimusio upelio ir beržinės mergaitės fone autorius aprašo eilinę kaimo tvorą su dilgėlių tankmėmis. Tačiau net ir šį dygliuotą augalą, kurį Jeseninas taip pat asocijuoja su jauna ponia, poetas apdovanojo nesugadintu grožiu, pažymėdamas, kad dilgėlė „apsirengusi ryškiu perlamutru“. O ši nepaprasta apranga tarsi perkeitė degančią gražuolę, paversdama ją nuo pikto ir niūraus įniršio bei socialios koketės, kuri atsitiktiniams praeiviams linki gero ryto.

Dėl to šis kūrinys, susidedantis tik iš trijų trumpų ketureilių, labai tiksliai ir visiškai atkuria gamtos pabudimo vaizdą ir sukuria nuostabią džiaugsmo ir ramybės atmosferą. Kaip ir romantiškas menininkas, Yeseninas kiekvienai linijai suteikia daugybę spalvų, kurios gali perteikti ne tik spalvą, bet ir kvapą, skonį bei jausmus. Autorius sąmoningai užkulisiuose paliko daug niuansų ir nekalbėjo apie tai, kokia bus ateinanti diena ir ką konkrečiai ji atneš. Nes tokia istorija tikrai sunaikintų subtilų žavesį tos akimirkos, skiriančios naktį nuo dienos ir vadinamos rytu. Tačiau visa tai eilėraštis atrodo kaip visiškai pilnavertis kūrinys, kurio logiška išvada – palinkėjimas „Labas rytas!“, skirtas visiems, kurie bent kartą gyvenime sutiko aušrą kaime ir gali. įvertinti gamtos pabudimo akimirką, jaudinantį ir didingą.

Šis Sergejaus Aleksandrovičiaus Jesenino eilėraštis priklauso jo ankstyvajai dainų tekstai, nes buvo parašyta pačioje jo kūrybinės karjeros pradžioje. Jaunasis autorius ją sukūrė praėjusio amžiaus keturioliktais metais.

Apie gamtą poetas galėjo rašyti lengvai ir natūraliai, nes užaugo arti žemės. Jis gerai pažinojo gyvenimo būdą ir kaimo buitį, nes nuo to laiko, kai jis pirmą kartą paliko savo mažą tėvynę, buvo praėję vos keleri metai.

Kūrinys „Labas rytas“ pasižymi optimistine orientacija. Siužeto pagrindas perteikiamas gyvenimo pasakojimo forma. Pažymėtina, kad eilutės atskleidžia ypatingą autoriaus emocinę būseną, kuri jam buvo būdinga būtent nuo praėjusio amžiaus dešimtųjų metų.

Pirmoji knyga, kurią sukūrė Sergejus Yeseninas, vadinosi „Radunitsa“. Pavadinimas perteikia suvokimo džiaugsmą, taip pat pilnatvę pajausti visus gyvenimo kelio malonumus. Būtent šie principai buvo būdingi eilėraščiams, kuriuos priešrevoliuciniu laikotarpiu kūrė jaunas autorius.

Jei eilėraštis skaitomas paviršutiniškai, iškart apima jausmas, kad kūrinys tiesiogiai susijęs su peizažo lyrika. Jeseninas į pagrindinį siužeto planą įnešė palaipsniui bundančios gamtos įvaizdį. Čia aiškiai išreikštas susižavėjimas jos grožiu.

Norint tiksliausiai išanalizuoti eilėraštį, reikės atsižvelgti į kalbos lygių ypatybes. Kaip rodo praktika, būtent šios savybės leidžia tiksliausiai apibūdinti patį tekstą ir giliausiai suprasti bei suvokti ideologines formas poezijoje.

Eilėraščio „Labas rytas“ analizė!

Perskaičius pirmąsias kūrinio eilutes iškart aiškėja, kad poetas daugiausia dėmesio skiria gamtos grožiui. Reikėtų pažymėti, kad eilutėse gausu raidės „z“ - tai savotiškas tam tikrų žodžių ir frazių paryškinimas tekste. Ši technika: „Auksinės žvaigždės užsnūdo, užtvankos veidrodis drebėjo“ - vadinama aliteracija, byloja apie autoriaus profesionalumą.

Jei paanalizuosite fonetinį planą, skaitytojas galės nustatyti, kad eilėraščio siužetinė linija yra labai instrumentinė. Visa ritminė melodija susideda iš dviejų išskirtinių garso eilių. Pirmoji – balsinių priebalsių – „z“, „d“, „b“, taip pat sonorantinių raidžių – „r“, „l“, „m“, „n“ naudojimas kuriant rimus. Jie prideda žavesio ir išskiria eilėraštį iš daugybės panašių. Aukščiau minėti priebalsiai, siekiant didesnio efekto, palaikomi įvairiais asonansais - „a“, „e“, „o“.

Antroji garso eilutė išsiskiria blankiais šnypštimo garsais - „s“, „t“, „p“, „sh“. Šiomis raidėmis siekiama sukurti kūriniuose savotišką atspalvį, taip pat suteikti paveikslui pastelinės kokybės, miglotą gamtos vaizdą, kuris dar iki galo nepabudęs po naktinio žiemos miego.

Verta paminėti, kad gamta čia parodyta labai elegantiškai. Eilėraščio pradžioje, kai žvaigždės eina miegoti, visa kita gamta yra visiškai apsnūdusi, tik pradeda atsibusti. Ji deklaruoja savo egzistavimą ir eilėraštyje pradeda skambėti vis įvairesni balsai. Tai pasiekiama naudojant įvairias balsines raides, taip pat skambančius garsus, papildytus balsių kartojimu kuriant rimus.

Įvairių vienas kitą paneigiančių garsų panaudojimas tekste suteikia poetinėms eilėms išskirtinio bruožo. Šiuo atveju garsinės eilutės nėra išdėstytos, o sukuria išskirtinę paties eilėraščio melodiją, leidžiančią kūrinio autoriui perteikti skaitytojui visas vidines mintis, sukurtas gamtos ir žmogaus prigimties dermės pagrindu. Susipynusių garsų serijų ryšys aiškiai išreikštas pirmoje eilėraščio eilutėje:

"...Labas rytas!..."

Ypatinga poetinių eilučių struktūra

Kūrinyje yra daug įvairių formų. Tai įvairios personifikacijos, kurias atstoja nuolat snūduriuojančios žvaigždės, šypsenos ir išraižytos mielų berželių pynės, elegantiškos dilgėlės ir natūralios gamtos šnabždesiai.

Eilėraštyje yra ir išskirtinių epitetų, suteikiančių kūriniui savito pikantiškumo. Jie pateikiami auksinių žvaigždžių, apsnūdusių beržų, šilkinių kasų, sidabrinės rasos, ryškios perlamutro gamtos, taip pat žaismingo aušros šnabždesio pavidalu.

Sergejaus Jesenino kūryboje yra ir metaforų, kurios kūriniams suteikia tam tikro žavesio. Jie pateikiami veidrodinio užtvankos, dangaus tinklelių, švytinčios rasos, o taip pat perlamutrinių rasos lašų perlų pavidalu.

Pažymėtina, kad eilėraštį autorius sugebėjo parašyti taip, tarsi gamta jame veiktų kaip gyva būtybė. Net auskarai ant beržo suvokiami ne kaip sėklos, o kaip ypatinga puošmena, atskiras papuošalas. Jo reikšmė yra perkeltinė ir nurodo paties natūralaus kraštovaizdžio moteriškumą.

Tropų panaudojimas eilėraštyje kūriniui suteikia spalvų, plastiškai perkelia siužetą nuo pradžios iki galo. Sergejus Yeseninas sugebėjo perteikti skaitytojui gyvenimo pilnatvę, kuri atsiranda formuojantis natūraliai gamtai. Viskas iki smulkmenų eilutėse įgauna gyvą, humanizuotą charakterį.

Verta paminėti, kad bundanti gamta išreiškiama naudojant įvairias stilistines figūras. Kūrinyje yra įvairių inversijų. Pavyzdžiui, auksinės žvaigždės, mirksi šviesa. Tokios savybės leidžia atspindėti natūralaus kraštovaizdžio neįprastumą, suteikiant jam gaivumo.

Eilėse yra ir skersinių technikų, kurias autorė panaudojo kuo meistriškiau. Labiausiai paplitusi technika yra sintaksinis paralelizmas. Pagrindinė vieta čia yra veiksmažodis, pernešantis mintis apie judėjimą, imituojantis gyvenimą kaip esamos materijos formą.

Ypatingas dėmesys turėtų būti skiriamas pirmajai strofai. Yra veiksmažodis, dalykas ir nedidelė sakinio dalis. Kitas posmas, kuriame šiek tiek pasislinkę akcentai, taip pat yra to paties tipo. Pirmuoju atveju pagrindinis vaidmuo priskiriamas veiksmažodžiui, o antruoju posmu – paties būdvardžio trijų dalių struktūrai. Taip yra dėl to, kad antroje eilutėje ypatingas dėmesys skiriamas pačiai gamtos gyvybei ir čia ji labiausiai pasireiškia. Gamta čia jau pabudo ir kiekviena jos apraiška, kiekviena atskira dalelė pateikiama skaitytojui savo išskirtine ir natūralia forma.

Poetinių eilučių sandaros bruožai


Pažvelgus į kūrinį, struktūros požiūriu, labiausiai išsiskiria paskutinis posmas. Čia yra tik viena tema, būtent dilgėlė. Šis vaizdas yra gyvas ir pridedamas prie keturių veiksmažodžių žodžių. Kiekvienoje atskiroje frazėje yra tam tikras veiksmas, net ir prieveiksmis – žaismingas – savo prasme reiškia veiksmažodį „neklaužada“. Būtent šio gyvybingumo dėka autorius sugebėjo perteikti pavadinime esančią mintį.

Reikėtų pažymėti, kad eilutė „Labas rytas! pastebimai išsiskiria iš bendro eilėraščio ritmo. Jis, palyginti su kitomis frazėmis, turi penkiametrinio trochėjaus struktūrą, sujungtą su bimetru. „Sutrumpintas“ šios frazės pobūdis suteikia visam eilėraščiui papildomos energijos.


Paskutinės eilutės išsiskiria intonaciniu požiūriu, kūriniui suteikia ypatingo skambesio. Ir tai neatsitiktinai sukūrė autorius. Jis stengiasi skaitytojui perteikti mintis, kurios nuo gerumo pereina prie stiprybės ir malonės. Tai kūriniui suteikia ypatingo poezijos.

Sergejaus Yesenino sukurtas eilėraštis „Labas rytas!“ pateikiamas žiedo kompozicijos pavidalu. Pagrindinis šios formos tikslas – atspindėti gyvenimo kelio vientisumą, taip pat gamtos ir žmogaus harmoniją su elementais, rodančiais jos egzistavimo amžinumą.

— Labas rytas! Sergejus Yeseninas

Auksinės žvaigždės užmigo,
Užplūdo veidrodis drebėjo,
Šviesa šviečia upės užkampiuose
Ir raudonuoja dangaus tinklelis.

Užmigę beržai šypsojosi,
Šilko pynės buvo išardytos.
Žali auskarai ošia
Ir sidabrinė rasa dega.

Tvora apaugusi dilgėlėmis
Apsirengęs ryškiu perlamutru
Ir siūbuodamas žaismingai šnabžda:
— Labas rytas!

Jesenino eilėraščio „Labas rytas“ analizė!

Jesenino kūrybiškumas yra neatsiejamai susijęs su peizažo dainų tekstais, įkvėptais vaikystės prisiminimų. Poetas užaugo Konstantinovo kaime, Riazanės provincijoje, kurį paliko būdamas 17 metų jaunuolis, išvykęs užkariauti Maskvos. Tačiau prisiminimą apie nuostabiai šviesią ir jaudinančią Rusijos gamtą, permainingą ir įvairiapusę poetas išlaikė širdyje visą gyvenimą.

1914 m. parašytas eilėraštis „Labas rytas!“ leidžia visiškai įvertinti Jesenino poetinį talentą ir pagarbų požiūrį į tėvynę. Mažas poetinis eskizas, pasakojantis, kaip pasaulis nubunda po pirmaisiais švelnios vasaros saulės spinduliais, pripildytas lyrikos ir nuostabiai gražių metaforų.

Taigi kiekviename eilėraščio posme yra Jeseninui būdingų vaizdų. Poetas sąmoningai apdovanoja negyvus daiktus savybėmis ir gebėjimais, būdingais gyviems žmonėms. Rytas prasideda „auksinėms žvaigždėms užsnūdus“, užleidžiant vietą dienos šviesai. Po to „drebėjo užtvankos veidrodis“, ir pirmieji saulės spinduliai krito ant jo paviršiaus. Jeseninas dienos šviesą sieja su natūraliu gyvybės šaltiniu, kuris suteikia šilumos ir „paraudo“ dangų. Autorius saulėtekį apibūdina taip, tarsi šis pažįstamas gamtos reiškinys reprezentuotų kažkokį stebuklą, kurio įtakoje neatpažįstamai paverčiamas visas aplinkinis pasaulis.

Ypatingą vietą Sergejaus Jesenino kūryboje užima Rusijos beržo įvaizdis, kuris pasirodo įvairiais pavidalais. Tačiau dažniausiai jai poetas priskiria jaunos, trapios merginos bruožus. Eilėraštyje "Labas rytas!" Būtent beržai yra vienas pagrindinių personažų, „atgyjančių“ autoriaus valia. Veikiami šiltų saulės spindulių, jie „šypsojosi“ ir „vartė šilkines pynes“. Tai yra, poetas sąmoningai kuria patrauklų moters įvaizdį skaitytojuose, papildydamas jį „žaliais auskarais“ ir rasos lašeliais, putojančiais kaip deimantai.

Ryškų poetinį talentą turintis Sergejus Jeseninas savo kūriniuose lengvai derina Rusijos gamtos magiją ir visiškai įprastus, kasdienius dalykus. Pavyzdžiui, eilėraštyje „Labas rytas! Atgimusio upelio ir beržinės mergaitės fone autorius aprašo eilinę kaimo tvorą su dilgėlių tankmėmis. Tačiau net ir šį dygliuotą augalą, kurį Jeseninas taip pat asocijuoja su jauna ponia, poetas apdovanojo nesugadintu grožiu, pažymėdamas, kad dilgėlė „apsirengusi ryškiu perlamutru“. O ši nepaprasta apranga tarsi perkeitė degančią gražuolę, paversdama ją nuo pikto ir niūraus įniršio bei socialios koketės, kuri atsitiktiniams praeiviams linki gero ryto.

Dėl to šis kūrinys, susidedantis tik iš trijų trumpų ketureilių, labai tiksliai ir visiškai atkuria gamtos pabudimo vaizdą ir sukuria nuostabią džiaugsmo ir ramybės atmosferą. Kaip ir romantiškas menininkas, Yeseninas kiekvienai linijai suteikia daugybę spalvų, kurios gali perteikti ne tik spalvą, bet ir kvapą, skonį bei jausmus. Autorius sąmoningai užkulisiuose paliko daug niuansų ir nekalbėjo apie tai, kokia bus ateinanti diena ir ką konkrečiai ji atneš. Nes tokia istorija tikrai sunaikintų subtilų žavesį tos akimirkos, skiriančios naktį nuo dienos ir vadinamos rytu. Tačiau visa tai eilėraštis atrodo kaip visiškai pilnavertis kūrinys, kurio logiška išvada – palinkėjimas „Labas rytas!“, skirtas visiems, kurie bent kartą gyvenime sutiko aušrą kaime ir gali. įvertinti gamtos pabudimo akimirką, jaudinantį ir didingą.