NEkirčiuotos BALSĖS RAŠYBA ŽODŽIO ŠAKNĖJE

(taisymas)

TIKSLAI IR UŽDAVINIAI:

    ugdyti gebėjimą atpažinti patikrintus ir nepatikrintus balsius silpnoje padėtyje;

    patikslinti mokinių žinias apie testo žodžių ypatybes ir patikrinimo būdus;

    tarpdisciplininių ryšių įgyvendinimas;

    mokinių pažintinės veiklos aktyvinimas;

    rašybos budrumo ugdymas;

    mąstymo, atminties, dėmesio, vaizduotės, kalbos operacijų ugdymas;

    sukurti teigiamą emocinę nuotaiką ir susidomėjimą įvaldyti kompetentingus rašymo įgūdžius;

    ugdo tikslumą, sunkų darbą ir komandinio darbo jausmą.

PAMOKOS EIGA

1. Organizacinis momentas. Pamokos tikslų ir uždavinių nustatymas

MOKYTOJAS:

Šiandien klasėje žaisime žaidimą „Ką? kur? Kada?"

Kokie šio žaidimo dalyvių vardai?

VAIKAI:

– Ekspertai.

MOKYTOJAS:

Norint gauti tokį aukštą rangą, reikia daug žinoti, būti labai dėmesingam, draugiškam ir darbštam. Atliksiu vedėjos vaidmenį. Pasakų personažai atsiuntė jums užduotis. (Pasirodo instrukcija su nykščio, pūlingo batais, Aibolito, Pinokio, Čeburaškos, Raudonkepuraitės atvaizdu.)

Prisiminkime, iš kokių pasakų šie herojai ir kas yra jų autorius.

VAIKAI atsako.

2. Problemos pareiškimas

MOKYTOJAS:

Taigi, gerbiami ekspertai, dabar jūs turite nustatyti mūsų žaidimo temą. Pirmoji užduotis iš Čeburaškos.

Dima parašė raštelį savo draugui Koliai: „Ateik šįvakar su kardu, mes žaisime“. Kolia perskaitė raštelį ir pažadėjo ateiti.

Vaikinai susirinko vakare.

“– Bus balius“, – bendražygiams sakė Dima. „Kolka atneš“.

Atėjo Kolya, o jo rankose vietoj kamuolio buvo ilgas medinis kardas.

Vaikinai buvo nusiminę, kad negalės žaisti futbolo.

Kodėl taip atsitiko?

VAIKAI:

Dima savo užraše padarė klaidą.

MOKYTOJAS:

Kokios taisyklės Dima nežinojo?

VAIKAI:

Nekirčiuotų balsių žodžio šaknyje rašybos taisyklė.

(Pakartojama nekirčiuotų balsių rašybos taisyklė, patikrinta kirčiu. Mokytojas atkreipia vaikų dėmesį į plakatą.)

MOKYTOJAS:

Padėkite Dimai ištaisyti savo klaidą.

VAIKAI:

Reikia pasirinkti bandomąjį žodį, kur nekirčiuotas balsis bus stiprioje pozicijoje, t.y. esant stresui: su kamuoliu - kamuolys, kamuolys.

MOKYTOJAS:

Ar reikia išbandyti visus balsius silpnoje padėtyje?

VAIKAI:

Tik 5 balsiai: a, o, i, e, i.

MOKYTOJAS:

Egzaminą išlaikei oriai. 1-0 tavo naudai! (Rezultatas rodomas rezultatų suvestinėje.)

3. Žinių atnaujinimas

Vokai su užduotimis išdėlioti ant stalo. Studentas kviečiamas pasirinkti bet kurį voką.

MOKYTOJAS:

2 turas. Pinokio užduotis.

Atitiktis turi būti nustatyta. Iš ekspertų komandos kviečiamas 1 dalyvis.

šalys ir

m-sty e

p-smo a

po velnių aš

p-tno apie

MOKYTOJAS:

Patikrinkim. Įrodykite, kad užduotis buvo atlikta teisingai.

(KOMENTUOTAS RAIDAS. Vaikai duomenims vardija bandomuosius žodžius, surašo juos į sąsiuvinius ir išryškina žodžių šaknis.)

MOKYTOJAS:

Gerai padaryta! Rezultatas 2:0 „Connoisseurs“ naudai.

(1 mokinys pasirenka kitą voką.)

MOKYTOJAS:

3 turas. Šį laišką jums atsiuntė Raudonkepuraitė. Duoti žodžiai: (užrašykite lentoje)

st-face, st-horn, r-bota, t-trad, s-dovnik, s-govik

Užduotis: nustatykite šabloną ir parašykite žodžius 2 stulpeliais.

(2 mokiniai užduotį atlieka atskirose lentose.)

Apžiūra.

VAIKAI:

1 stulpelyje užrašėme žodžius su nekirčiuotu balsiu, patikrintu kirčiu (įrodyk).

2-ame žodžių, kurių rašybą reikia atsiminti, stulpelyje nekirčiuotas balsis negali būti dedamas į stiprią padėtį.

Papildoma užduotis: sugalvokite ir užsirašykite sakinį su bet kuriuo žodžiu iš 2 stulpelio.

MOKYTOJAS:

Rezultatas 3:0 ekspertų naudai!

4. Kūno kultūros minutė

MOKYTOJAS:

Už tokį sunkų darbą nusipelnėte muzikinės pertraukos.

(Prasideda garso įrašas. Vaikai šoka pagal muziką.)

5. Pratimas pasirenkant bandomąjį žodį per kelis susijusius žodžius

MOKYTOJAS:

Pasirinkite kitą raidę. Tai iš Aibolit.

DĖMESIO! Juoda dėžutė!

Jie nepyksta, o sukasi ūsus,

Jie netyli, bet neprataria nė žodžio,

Jie vaikšto, bet nepajudina.

VAIKAI:

- Tai laikrodis.

MOKYTOJAS:

Patikrinkim. (Išima iš stalčiaus laikrodį.) Koks čia laikrodis?

VAIKAI:

– Mechaninis.

MOKYTOJAS:

Kokios dar valandos yra?

VAIKAI:

Elektronika, smėlio…

MOKYTOJAS:

4:0 žinovų naudai!

Kaip rašomas žodis „laikrodis“?

VAIKAI:

Nekirčiuotas balsis, patvirtintas kirčiu.

MOKYTOJAS:

Užrašykite atspėjusį žodį ir keletą susijusių žodžių.

VAIKAI užsirašykite: laikrodis, budėtojas, laikrodininkas, laikrodis.

MOKYTOJAS:

Pabraukite žodį, kuris išbandys visus kitus?

VAIKAI:

Valanda, nes... balsis stiprioje padėtyje.

MOKYTOJAS:

Kodėl neužsirašėte žodžio „valanda“?

VAIKAI:

Jo negalima įrašyti į susijusių žodžių eilę, nes tai to paties žodžio forma.

MOKYTOJAS:

5 turas.

(Pasirinkite voką.)

MOKYTOJAS:

Tai žinutė iš Puss in Boots.

(Ant stalų ruošiamos kortelės su tekstu.)

Ką reikia padaryti norint atlikti užduotį?

VAIKAI:

Turime ištaisyti klaidas.

6. Savarankiškas darbas. (pagal galimybes)

(2 mokiniai sudaro sakinių diagramas, kad patikrintų s/r.)

1 variantas: atėjo ruduo. Ant medžių maži medžiai paseno. Dažnai būna šalti lietūs.

2 variantas: genys – lapės daktaras. Jis gydo pobūvių salių gaisrus. Pagal bausmę yra daug kenksmingų vabzdžių.

Tarpusavio peržiūra.

Ant lentos:

1 variantas:

2 variantas:

MOKYTOJAS:

Rezultatas 5:0 „Connoisseurs“ naudai.

Paskutinis turas.

(Pasirinkite voką.)

MOKYTOJAS:

Thumbelina nori išbandyti jūsų dėmesį. Signalinės kortelės paruoštos.

Aš įvardiju žodžius, jūs rodote kortelę su balsiu, kurį reikia patikrinti. Ežeras, jūreivis, ligoninė, eilės, uogienė, grybautojai, varpas, gėlynas, mėsininkas.

7. Pamokos santrauka

MOKYTOJAS:

Gerai padaryta! Mūsų žaidimas baigėsi. Ekspertų komanda laimėjo rezultatu 6:0!

Žinodami, kuri taisyklė padėjo jums laimėti?

VAIKAI:

Nekirčiuotų balsių žodžio šaknyje rašybos taisyklės.

MOKYTOJAS:

Kaip rašote balsę susijusių žodžių šaknyje?

VAIKAI:

- Tas pats.

MOKYTOJAS:

Prisiminkime linksmą eilėraštį apie nekirčiuotą balsį.

VAIKAI (vienbalsiai):

Jei nekirčiuotas žodis sukėlė abejonių,

Jūs iškart patiriate stresą!

MOKYTOJAS:

Bet ne visada galime kirčiuoti balsę, rusų kalboje yra daug žodžių su nežymėtu nekirčiuotu balsiu, tokių žodžių rašybą reikia atsiminti.

Visi mūsų mokiniai apdovanoti medaliais su išmintingos Pelėdos atvaizdu.

Aktyviausi komandos nariai žurnale gauna 5 taškus.

8. Namų darbai

Pamokos tema „Patikrintų nekirčiuotų balsių žodžio šaknyje rašyba“ metodinis rengimas

1. Santrauka.
Klausimas dėl nekirčiuotų balsių rašybos žodžio šaknyje yra vienas iš svarbių klausimų ne tik pradinėje, bet ir vidurinėje mokykloje. Tema „Patikrinta nekirčiuotų balsių rašyba žodžio šaknyje“ tarsi raudona gija eina per visą pradinės mokyklos programą ir yra pagrindas gerinti mokinių raštingumą.
Rašyba „nekirčiuoti balsiai šaknyje“ yra labiausiai paplitusi rusų kalbos rašyba. Ši tema yra viena iš sunkiausių gramatikos ir rašybos temų pradinių klasių programoje.
Metodinė plėtra skirta pradinių klasių mokytojams ir pedagoginių universitetų studentams, nagrinėjant temą „Nekirčiuotų balsių rašyba žodžio šaknyje, tikrinama kirčiu“, nagrinėjami įvairūs mokinių aktyvinimo būdai ir būdai. Vystymas atskleidžia įvairių technologijų naudojimą: probleminį mokymąsi, į asmenį orientuotą mokymąsi, įsivertinimo technologijas, žaidimų technologijas, darbą porose ir grupėse.

2. Turinys
2.1. Įvadas

Ši tema yra viena iš sunkiausių gramatikos ir rašybos temų pradinių klasių programoje. Rašyba „nekirčiuotas balsis šaknyje“ yra labiausiai paplitusi rašyba rusų kalboje. Jis užima reikšmingą vietą rusų kalbos „Ugdymo turinyje“ ir šiai temai yra skirta daug 1–4 klasių pamokų.
Siūloma medžiaga sudaryta remiantis mokykloje susiformavusia nekirčiuotų balsių tyrimo sistema. Jie gali būti sėkmingai naudojami rusų kalbos pamokose 2-4 klasėse, nepriklausomai nuo to, kokią sistemą mokytojas naudoja. Plėtojant nurodoma pamokos tema, pagrindinė ugdymo užduotis, planuojami rezultatai, formuojamos kompetencijos, naudojamos mokymo technologijos, kartojimui skirta medžiaga. Giminės kilmės žodžių lizdų parinkimas atliktas remiantis rusų kalbos vadovėlių 2-4 klasėms žodyno studijavimu, atsižvelgiant į jų vartojimo dažnumą, ir buvo naudojami padidinto sudėtingumo žodžiai, naudojant orientuotus į mokinį. mokymo technologijos.
Pamokoje naudojami eilėraščiai ir patarlės, kurios ne tik leidžia parinkti norimos rašybos žodžius, bet ir praturtina vaikų kalbą, moko trumpai reikšti mintis. Pamokos medžiaga atitinka mokinių amžiaus ypatumus, pasirengimo lygį, motyvacijos mokytis lygį.
Pamokos scenarijus apima praktinių užduočių atlikimą vadovaujant mokytojui, užduočių atlikimą grupėje, poromis. Įvairių ugdymo veiklų kaitos trukmė ir dažnis prisideda prie aukštų mokinių pasiekimų visos pamokos metu. Pamokos pradžioje mokytojas motyvuoja mokinius siekti pamokos rezultato, mokiniai išsprendžia probleminę situaciją ir patys formuluoja pamokos temą, pamokos uždavinį. Pamokos pabaigoje atliekama užduočių atlikimo ir rezultatų pasiekimo analizė.
Emocinis atpalaidavimas ir fizinio streso mažinimas vyksta klasėje kūno kultūros metu. Pamokos pabaigoje atliekama nuveiktų darbų refleksija, komentuojami namų darbai. Šio etapo užduotis – palengvinti išvados formavimą, pamokos apibendrinimą, mokiniams įsivertinti savo edukacinę veiklą. Mokiniai palygino pamokos pradžioje iškeltas užduotis su savo darbo rezultatais. Atliko įsivertinimą „Nebaigto darbo“ technika ir tobulino gebėjimą reikšti savo mintis.
Išorinę mokinių veiklos motyvaciją galima atsekti per vertinimą, pagyrimą, konkurenciją ir kūrybines užduotis.

2.2. Pagrindinė dalis

Pamokos santrauka tema „Nekirčiuotų balsių rašyba patikrinta kirčiu“

Pamokos tipas: žinių ir įgūdžių apibendrinimas ir sisteminimas.
Pedagoginis tikslas: skatinti mokinių intelektinių, kūrybinių ir komunikacinių gebėjimų formavimąsi per klasės, individualias ir grupines pažintinės veiklos organizavimo formas.
Tikslai:
Švietimo :ugdyti gebėjimą dirbti pagal nekirčiuoto balsio žodžio šaknyje tikrinimo algoritmą; formuoti veikloje gebėjimą mokytis.
Lavinamieji: ugdyti studentų paieškos ir tyrinėjimo gebėjimus; ugdyti konkurencijos dvasią.
Ugdomasis: ugdyti užsispyrimą sprendžiant problemas, gebėjimą įveikti sunkumus; Skatinkite bendradarbiavimo santykius klasėje.
Suformavo UUD klasėje.
Asmeninis: didinti motyvaciją mokytis, savigarbos lygį; ugdyti mokinio vaidmens suvokimą; ugdyti gebėjimą parodyti draugiškumą, dėmesingumą ir savitarpio pagalbą.
Reguliavimo: veikti pagal mokytojo nurodymus, rasti ir taisyti klaidas, ugdyti savikontrolės ir savigarbos įgūdžius, su mokytojo pagalba nustatyti pamokos temą ir išsikelti tikslą.
Bendravimas: gebėjimas pakankamai išsamiai ir tiksliai reikšti savo mintis pagal mokytojo nustatytas užduotis; išmokti dirbti poromis ir grupėmis.
Tema: apibendrinti ir sisteminti žinias apie nekirčiuotų balsių rašybą žodžių šaknyse; ugdyti gebėjimą atpažinti žodžius, kurių šaknyse yra tikrinamos ir nepatikrinamos nekirčiuotos balsės, ir pagrįsti nekirčiuoto balsio rašybą; dalyvauti kolektyvinėje problemos diskusijoje, būti tolerantiškas kitų žmonių nuomonei ir išsakyti savo.
Mokymo metodai: iš dalies paieška; probleminės situacijos metodas; gebėjimas pagrįsti požiūrio pasirinkimą; darbas grupėse, veiklos metodas.
Technologijos: probleminio mokymosi technologija, įsivertinimo technologija, bendradarbiavimas, į studentą orientuotos technologijos.
Pažintinės veiklos organizavimo formos: bendroji klasė; individualus; grupė
Planuojami rezultatai: atskirti tikrinamus ir nepatikrintus nekirčiuotus balsius; Jie savarankiškai randa patikrinimo būdą, naudoja rašybos tikrinimo algoritmą, organizuoja darbą grupėje.
Susiformavusios kompetencijos:
tyrimai;
informaciniai;
kalbinis;
aktyvus;
komunikabilus.
Įranga: R.N.Bunejevas Rusų kalba Maskvos Apšvietos 2013 m
Savarankiško darbo grupėje kortelės.

Pamokos organizacinė struktūra
1. Organizacinis momentas. Motyvacija veiklai.

– Vaikinai, kiekviena pamoka reikalauja, kad per pamoką parodytume svarbias savybes, kad išmoktume medžiagą. Nustatykite, kokių asmenybės bruožų mums reikia klasėje.
Mokytojas kalba ir rodo raides, o vaikai prideda žodžius:
-Esame aktyviausi.
– Esame dėmesingiausi.
- Esame dėmesingi.
– Esame draugiškiausi.
– Esame darbštiausi.
Mes esame trečioje klasėje,
Mums pavyks.
O dabar vieningai pasakykime: „Mes esame geriausi“
2. Žinių atnaujinimas. Pamokos problemos teiginys.
– Pamokos metu mes ir tu būsim pretendentai. Kas yra pareiškėjas? Darbas su aiškinamuoju žodynu (Asmuo, pristatantis arba besiruošiantis pateikti savo darbą mokslo laipsniui gauti. „Aiškinamasis Ožegovo žodynas“).
- Įsivaizduokime, kad esame mažieji kandidatai. Dirbsime klasėje ir pamokos pabaigoje pristatysime savo darbus. Atlikime savo darbo įsivertinimą.
3. Pamokos problemos teiginys.
Kokio rašybos modelio ieškosime šiandien, sužinosite išspręsdami kodą, su kiekvienu skaičiumi susiekite abėcėlės raidę: 1 6 10 16 33. (Vaikai dirba poromis)
4. Pamokos temos nustatymas.
Suformuluokite pamokos temą.
Pamokos tema: nekirčiuotų balsių rašyba.
-Kokia mūsų laukia pagrindinė užduotis (Išmokite rasti rašybą „nekirčiuotas balsis“ ir pasirinkti bandomąjį žodį?)
– Kokie yra du nekirčiuotų balsių rašybos modeliai?
(Patikrinama ir nepatikrinama).
-Apie kokias balses kalbėsime, sužinosite įterpę į patarlę raides ir ją surinkę.
Kiekviena diena prideda mums dalelę išminties ir gyvybės.
Kiekviena gyvenimo diena atneša mums dalelę išminties.
-Paaiškinkite patarlės reikšmę (Kiekvienoje pamokoje mes išmokstame ką nors naujo, kiekvieną dieną tampame protingesni).
– Kas padarys išvadą? Kokia pamokos tema (vaikai pasakoja pamokos temą, įrodo, kodėl pamoka skirta tikrinamiems balsiams?)

5. Protų šturmas.
– Atsakykime į pirmąjį klausimą: kokią rašybą tikrinsime? (Nekirčiuoti balsiai a, o, i, e, i)
– Kokioje pozicijoje tikriname nekirčiuotus balsius? (Silpnoje padėtyje.)
Kurioje žodžio dalyje reikia patikrinti balsį? (Turite patikrinti žodžio šaknį.)
– Kaip patikrinti nekirčiuotą balsį žodžio šaknyje? (Turite pasirinkti bandomuosius žodžius su ta pačia šaknimi arba pakeisti žodžio formą.)
6. Komandinis darbas su algoritmu.
– Prisiminkime nekirčiuotų balsių tikrinimo algoritmą (mokytojas pakviečia 5 mokinius prie lentos įvardyti nekirčiuotų balsių tikrinimo algoritmą).
Nekirčiuotų balsių tikrinimo algoritmas
Perskaitykite žodį (1 pamoka).
Pabrėžkite (2 dalys).
Pasirinkite šaknį.(3uch)
Nustatykite nekirčiuotą balsę (4 pamokos).
Pasirinkite bandomąjį žodį (5 pamokos).
7.Rašymas iš atminties.
- Naudodami algoritmą atliksime užduotį Įterpkite trūkstamas raides.
Tvenkinyje yra gera srovė
Ledas spindi kaip st-debesis.
Alioša gyvena ant lovų
O šaltyje jis blogai jaučiasi.
Vaikai, naudodami algoritmą, įrodo, kurią balsę įterps į žodžius.
– Tęskime paieškos darbus. Kokios dar rašybos randamos eilėraštyje? Kurioje eilutėje juos galima pavadinti greičiau?
8 Konsolidavimas. Dirbkite su algoritmu poromis su savitikra pagal standartą.
– Raskite klaidų ir jas ištaisykite, paaiškinkite, kodėl pasirinkote tą ar kitą raidę.
1. Bijoti riedučių – tai būti be irklavimo.
2. Jei sergate, saugokitės, bet jei esate sveiki – saugokitės. 3. Jei vykstate į vizitą, taip pat turite juos nusivežti į savo vietą.
4. Naguose nėra tiesos.
Vaikai užrašo sakinius į sąsiuvinį.
Savikontrolė naudojant nekirčiuotų balsių tikrinimo algoritmą.
Testas su mokytoju. Ant lentos užrašomos raidės, kurias reikia įterpti.
1.o-o-i.
2.e-o-e.
3.o-o.
4.o.
Savigarba.
Įvertinkite savo darbą pagal įsivertinimo algoritmą.
1.Ką reikėjo padaryti?
2.Ar pavyko pasiekti rezultatą?
3.Ar tai padaryta teisingai, ar su klaidomis?
4. Ar susitvarkėte patys ar su kieno nors pagalba?
9. Kūno kultūros minutė.
Dabar ilsimės, bet mūsų poilsis bus neįprastas. Aš skaitysiu eilėraštį ir atliksiu judesius, o tu, kartodamas judesius, turi būti protingas ir tęsti paskui mane. Dėmesio:
S. auga ant kranto. miegoti,
O šalia jos - ... (pušys)
Dega gražus garsas. zda,
O šalia jos... (žvaigždės).
Ir ant žolės teka upė. sa,
O šalia jos – ... (rasa).
Štai K. sa skuba po žolę)
O šalia jos – ... (pintinės).
-Kokiais žodžiais pavadinote – bandomuosius ar patikrinamus?
10. Konsolidavimas. Darbas grupėje, naudojant į studentą orientuotas technologijas.

Mokytojas pasiūlo atlikti pasirenkamąją užduotį: studentams siūlomi darbai pagal lenteles Nr.1 ​​ir lenteles Nr.2. (žr. 1 priedą)

11. Grupinis darbas.
– Mūsų paieškos darbai eina į pabaigą. Žodžiai su nekirčiuotu balsiu žodžio šaknyje skelbiami klasėje, o jūs taip pat turite žodžių ant savo stalo. Apibrėžkite paieškos užduotį (vaikai ją formuluoja taip:
-Be bandomųjų žodžių, kurie yra ant stalo, turime rasti ir testo žodžius, kurie yra paslėpti klasėje.)
(Žr. priedą Nr. 2)
Vienas, du, trys, keturi, penki, pradėkime ieškoti bandomųjų žodžių.
Savarankiškas darbas grupėse.
Už komandą atsakingas asmuo po diskusijų grupėje pašalina testo žodžius, kuriuos grupė randa klasėje. Laimi ta komanda, kuri užduotį įvykdo greičiausiai.
12. Pamokos santrauka. Mokymosi veiklos klasėje refleksija.
Rusų kalba yra mūsų mėgstamiausia pamoka.
Mes nešokinėjame aplink viršūnes – šokinėjame ir praleidžiame.
Kartais mokytis gamtos mokslų nėra lengva.
Mes giliai tyrinėjame problemą.
- Koks turi būti, kad giliai studijuotų nekirčiuotas balses (dėmesingas, pastabus, draugiškas, darbštus)
– Ko išmokote per pamoką? (Atskirkite tikrinamą ir netikrinamą nekirčiuotą balsį; savarankiškai raskite būdą, kaip patikrinti nekirčiuotą balsį, naudokite rašybos tikrinimo algoritmą, dirbkite grupėje)
– Kaip patikrinti nekirčiuotą balsį šaknyje? (Kad nesuklystumėte rašydami žodžius, kurių šaknyje tikrinamas nekirčiuotas balsis, turite pakeisti žodį taip, kad nekirčiuotas balsis taptų kirčiuotas, arba pasirinkti razdestvenny žodį.)
Protų šturmas:
Nepasitikėk gandais
Patikrinkite su akcentu.
Mokytojas įvardija žodžius nekirčiuotu balsiu, vaikai greitai unisonu pasirenka bandomąjį žodį:
Skirti (eilėraščiai), šviesti (žibintuvėlis), skalauti (linas), skalauti (šuo), lipti (į sodą), laižyti (žaizdą), išretinti (sodinukus), iškrauti (pistoletą), svilą (lizdą). ) - išsinešti (vaikas) , virti (vandenyje), atidaryti (langai), dažnis (pulsas), švara (bute), sėdėti (ant suoliuko), papilkėjusi (senelis).
- Įvertinkite savo darbą klasėje.
1. Per pamoką dirbau...
2. Per savo darbą klasėje aš...
3.Mano nuotaika...
4.Pamokos medžiaga buvo...
5. Su kiekviena pamoka aš...
13. Namų darbai.
Literatūrinio skaitymo vadovėlyje raskite 10 žodžių su patikrinta balse žodžio šaknyje ir įrašykite juos į sąsiuvinį su bandomaisiais žodžiais.

2.3. Išvada
Pamokos metodinio tobulinimo turinys atitinka programos turinį, pamokos tikslus ir uždavinius. Ši pamoka padeda įtvirtinti ir lavinti nekirčiuotų balsių tikrinimo žodžio šaknyje įgūdžius.
Pamokos metu mokiniai lavina gebėjimą dirbti poromis ir grupėmis, gebėjimą suformuluoti pamokos temą, išsikelti tikslus. Žinios įtvirtinamos žaismingu būdu. Tokių metodinių technikų kaip edukacinis protų šturmas naudojimas leidžia sustiprinti mokinių pažintinį susidomėjimą ir prisideda prie diferencijuoto mokymosi organizavimo. Pamokoje buvo naudojamos įvairios technologijos: probleminio mokymosi technologija, į mokinį orientuota technologija, įsivertinimo technologija, grupinio bendradarbiavimo technologija. Kasdieniame darbe mokinius nukreipiu į žodyną. Tai moko vaikus atkreipti dėmesį į žodžius.
Literatūrinio skaitymo pamokose ir kitose pamokose toliau dirbu ties nekirčiuotų balsių rašyba žodžio šaknyje, visada atkreipdamas dėmesį į šią rašybą. Šioje pamokoje skiriu namų darbus naudodamas tarpdisciplininius ryšius.
Taigi tema „Nekirčiuotų balsių rašyba žodžio šaknyje, patikrinta kirčiu“ perbėga visą pradinės mokyklos programą ir yra pagrindas tobulinti mokinių raštingumą. Darbo nuoseklumas ir sistemingumas, tarpdalykinių ryšių buvimas padeda mano studentams įvaldyti šią, vieną sunkiausių, temą. Pamoka taip pat turi didelę edukacinę reikšmę: ugdo užsispyrimą sprendžiant problemas ir gebėjimą įveikti sunkumus; skatina bendradarbiavimo santykius klasėje.

3. Literatūra
1. G. A. Bakulina „Jaunesniųjų moksleivių intelektinis ugdymas rusų kalbos pamokose“ 2 kl. Leidykla "Vlados" 2004 m.
2. 2. R.N. Bunejevas „Rusų kalba“ 3 klasė Maskvos „Apšvietos“
3. E.V. Buneeva. N.A. Isaeva Metodinės rekomendacijos mokytojams Maskvos Ballas 2011 m
1 priedas
Testo kortelė Nr.1.
Sujunkite bandomąjį žodį su bandomu žodžiu, o bandomo žodžio dešinėje esančioje eilutėje pasirinkite norimą raidę ir perbraukite likusią dalį.
Testas
žodžius Patikrinama Atsakymai

1 2 3 4
laiškai iš m..rskoy a ir e o
jūros p...laiškas apie e ir mane
palauk s..dovy o ir a e
sodo g...tai a o ir aš
guli m...chi e ir aš o
kardas l...pjaunu ir aš e o

Testo kortelė Nr.2.
Pasirinkite ir parašykite bandomuosius žodžius, dešinėje žodžio eilutės pusėje pasirinkite ir palikite norimą raidę, likusias perbraukite.

Testas
žodžiai Tikrinami atsakymai
1 2 3 4
d..lekiy o ir e a
s..neva e ir aš o
tr..skydas ir a e o
cr..skaityti e o ir aš
b..ly a o e ir
s...doy ir e I o

Priedas Nr.2.
Patikrinama
Testas
pasimatuoti (suknelės) matavimo apdarą
sutaikyti (suginčyti) taikų pasaulį
dainuoti (dainų) chorą
nusiprausti (vaistas) gėrė gėrimą
rašyti (pratimas) rašo raides
skubėti (į mokyklą); paskubomis
sėdėti (ant žolės) sėdėti stropiai
papilkėti (nuo sielvarto); žilus plaukus

§ 1 Balsės, kurias reikia patikrinti ir kurių nereikia

Šioje pamokoje kalbėsime apie rašybą, kuri siejama su dauguma mokinių testų klaidų. Žinoma, tai yra nekirčiuotų balsių rašyba žodžių šaknyse.

Apie garsus įprasta sakyti, kad jie stovi stiprioje arba silpnoje padėtyje.

Stiprioje padėtyje garsas girdimas aiškiai ir aiškiai.

Balsių garsai yra stiprioje padėtyje, kai jie yra pabrėžti.

Tačiau nekirčiuoti balsiai yra silpnoje padėtyje, todėl jie nėra aiškiai girdimi.

Ir todėl rašant sunku suprasti, kurią raidę pasirinkti balsių garsui žymėti: A ar O? E, aš ar aš?

E, E, Yu, U, Y raidžių tikrinti nereikia. Raidė E visada yra kirčiuotame skiemenyje, ir jūs negalite suklysti pasirinkdami kitus balsius, net jei jų garsai yra nekirčiuoti: širmas, bulvių košė, krūmai, žvejys.

Dabar perskaitykite, kaip skamba nekirčiuoti balsiai šiais žodžiais:

gr_za, p_stukh.

Čia girdimas tas pats nekirčiuotas balsis, tačiau raidės rašomos skirtingai:

perkūnija, ganytojas.

Ch_inka, r_bina, gulbė.

Šiuose žodžiuose nekirčiuotas balsis taip pat girdimas vienodai, tačiau raidės rašomos skirtingai:

arbatžolės, šermukšniai, gulbės, rūgštynės.

Taigi galime daryti išvadą, kad balses A, O, I, E, Z reikia patikrinti.

Tikrinant balses mums į pagalbą ateina stresas, nes jis iškelia balsių garsą į stiprią padėtį.

Norėdami patikrinti nekirčiuotų balsių raides šaknyje, turite pakeisti žodį arba pasirinkti žodį su ta pačia šaknimi, kad nekirčiuotas garsas taptų kirčiuotas.

Pakeisti žodį reiškia pakeisti žodžio formą: buvo vienas objektas – jų yra daug, ir atvirkščiai.

Pavyzdžiui, gr_za – perkūnija, d_ma – namas.

§ 2 Nekirčiuotų balsių žodžio šaknyje tikrinimo būdai

Dabar pažvelkime į būdus, kaip pasirinkti žodžius su ta pačia šaknimi, kad patikrintume nekirčiuotas balses šaknyje.

Turime keletą giminingų žodžių:

grybas, grybas, grybas, grybautojas.

Žodžių su ta pačia šaknimi šaknis rašoma taip pat, neatsižvelgiant į tai, kur patenka kirtis. Pasirinkę kelis žodžius su ta pačia šaknimi, rasime žodį, kurio šaknyje yra kirčiuotas balsis.

Vienas iš bandomųjų žodžių pasirinkimo būdų yra „pasakykite žodį meiliai“:

tr_va - žolė

arklys – arklys

Antrasis būdas yra pakeisti žodį iš vienos kalbos dalies žodžiu iš kitos kalbos dalies. Veiksmo žodžiai arba atributų žodžiai gali būti pakeisti žodžiais, žyminčiais objektų pavadinimus, ir atvirkščiai:

b_gu – paleisti

b_lizna - balta

judėjimas – juda

Jei norite naudoti daugiaskiemenius žodžius, turėtumėte pabandyti rasti vienaskiemenius žodžius:

namas - namas

gr_bochek - grybas

Nesunku rasti bandomąjį žodį pagalvojus apie žodžio su nekirčiuotu balsiu reikšmę:

statybininkas – tas, kuris stato

b_gun – tas, kuris bėga

sportininkas – sportuojantis

piene - aliejus

dramblyje - druska

šaldytuve – šalta

Šaknyje gali būti dvi nekirčiuotos balsės: z_l_toy, b_r_da, m_l_tok, z_l_net. Šių žodžių tikrinimo taisyklė nesikeičia – reikia parinkti žodžius su ta pačia šaknimi, kad nekirčiuoti balsiai taptų kirčiuoti. Reikia tik dviejų bandomųjų žodžių: kiekvienai balsei - savo:

z_l_toy - auksas, auksavimas

b_r_da - barzdos, barzda

m_l_tok - kūjis, kūliai

z_l_net - žaluma, žalia

Renkantis žodžius su ta pačia šaknimi, būtina atsižvelgti į jų leksinę reikšmę:

sp_shu (į mokyklą) - bandomasis žodžio skubėjimas

sp_shu (tekstas) - rašo bandomąjį žodį

floor_skat (linas) - bandomasis žodžių skalavimas

sex_skat (vaikas) – bandomasis žodis meilė

Deja, ne visada įmanoma patikrinti nekirčiuotą balsį. Turime įsiminti daugybę žodžių su nepatikrinamais nekirčiuotais balsiais. Šiuos žodžius vadiname žodyniniais žodžiais. Tokių žodžių rašybą galite patikrinti ir pažiūrėję į rašybos žodyną.

§ 3 Trumpa pamokos santrauka

Apibendrinkime pamoką:

1. Žodžio šaknyje esančius nekirčiuotus balsius reikia patikrinti.

2. Norint patikrinti nekirčiuotų balsių raides šaknyje, reikia pakeisti žodį arba pasirinkti žodį su ta pačia šaknimi, kad nekirčiuotas garsas taptų kirčiuotas.

3. Žodžiams, kurių šaknyje yra dvi nekirčiuotos balsės, reikia pasirinkti du bandomuosius žodžius.

4. Renkantis žodžius su ta pačia šaknimi, reikia atsižvelgti į jų leksinę reikšmę.

5. Žodžius su nepatikrinamomis nekirčiuotomis balsėmis galima patikrinti naudojant rašybos žodyną.

Naudotos literatūros sąrašas:

  1. Buneev R.N., Buneeva E.V. rusų kalba. Vadovėlis 3 klasei. - M.: Balass, 2012 m.
  2. Buneeva E.V., Yakovleva M.A. Vadovėlio „Rusų kalba“ metodinės rekomendacijos 3 kl. - M.: Balass, 2014. – 208 p.
  3. Rosenthal D.E., Telenkova M.A. Kalbos terminų žodynas-žinynas. – M.: Išsilavinimas, 1985. – 400 p.
  4. Isaeva N.E. Rusų kalbos darbo knyga 3 klasei. - M.: Balass, 2012.-78p.

Savivaldybės biudžetinė švietimo įstaiga

vidurinė mokykla Nr. 115, Jekaterinburgas

Mokytoja: Talipova Svetlana Vladimirovna.

Darbo patirtis: 34 metai, 1 kvalifikacinė kategorija

Atvira pamoka rusų kalba šia tema:

„Nekirčiuotų balsių rašymas žodžio šaknyje“.

Technika: frontalinė apklausa, savarankiškas darbas, komentavimas, pokalbis, kolegų peržiūra.

Pamokos tipas: pamokos išmoktos medžiagos konsolidavimas (kelionės pamoka)

Pamokos tipas: sujungti

Pamokų metodai: vizualinis-individualus, verbalinis-dedukcinis, reprodukcinis, praktinis-individualus, probleminis-dialoginis.

Įranga: kelionių žemėlapis, keliautojų užrašų knygelės, signalinės kortelės (dviejų tipų), testai, jaustukai, projektorius, ekranas.

IKT: pristatymas pamokai

Tikslai: Lavinti gebėjimą žodžiuose atpažinti tikrinamus ir netikrinamus nekirčiuotus balsius ir taisyklingai tikrinti žodžius; ugdyti rašybos budrumą, dėmesį, mąstymą, kalbą; ugdyti meilę savo gimtajai kalbai.

Laukiami rezultatai : Mokiniai turėtų mokėti patikrinti nekirčiuotą balsę žodžio šaknyje ir pasirinkti bandomuosius žodžius.

Pamokos eiga:

I. Organizacinis momentas.

Scenos tikslas: organizuoti mokinius, nuteikti nuotaiką produktyviam darbui pamokoje (vaikai sako choru).

2. Svečių sveikinimas .

Pasilenk svečiams. Atsisuk į mane veidu. Ačiū vaikinai! Tikėkimės, kad mūsų svečių nuotaika pagerėjo, jiems patiks poilsis mūsų klasėje ir džiaugsis mūsų sėkme.

3. Psichologinis nusiteikimas.

Atsisėsk. Pažiūrėkite vienas į kitą. Šypsokis. Džiaugiuosi matydamas tavo šypsenas.

Sakoma, kad viskas žmoguje skirta jam pačiam: akys – ieškoti ir rasti, burna – maistui įsisavinti. Tau reikia visko, išskyrus šypseną. Šypsenos nereikia tau pačiam, ji skirta tam, kad kiti žmonės jaustųsi gerai su tavimi.

Tegul ši pamoka suteikia jums bendravimo džiaugsmo.

Pamokos pradžioje parodykite savo nuotaiką šypsenėle. (Vaikai ir mokytojas pamokos pradžioje parodo jaustuką, atitinkantį jų nuotaiką)

4. Pamokos tikslų nustatymas. Pamokos temos žinutė .

Scenos paskirtis: ugdyti susidomėjimą mokytis, mokytis gimtosios kalbos, gimtojo krašto.

Šiandien turime ne tik rusų kalbos pamoką, bet ir kelionių į rusų kalbos šalį pamoką. Ir mes ne studentai, o keliautojai.

Kas vadinamas keliautoju? (vaikai skaito iš žodyno, kas yra keliautojai)

(V.I. Dahlio aiškinamasis žodynas: keliautojas, klajotojas; kuris yra pakeliui, kryžkelėje, joja, vaikšto ar daug keliavo po svetimas vietas.)

Turime pasiekti pagrindinį šios šalies miestą – Gramotejevsko miestą. Kelias nebus lengvas, reikės savo žinių, teks sunkiai dirbti. Mūsų sąsiuviniai yra keliautojų sąsiuviniai. Juose fiksuosime savo atradimus.

Dabar atsiverskime sąsiuvinius, taisyklingai susidėliokime, prisiminkime sėdėjimo taisyklę rašydami, užsirašykime skaičių, puikus darbas. (Deklamuojame eilėraštį)

Atsidarykite sąsiuvinius, užsirašykite datą – šiandien:

Šaunus darbas.

Vaikščiosime, vedamižemėlapyje. (Kelyje sutiksime Kaligrafijos kelią, Žodyno žodžių ežerą, Nekirčiuotų balsių slėnį, Gramotejevsko miestą.)

5. Kaligrafija.

Taigi, pradėkime savo kelionę nuo KelioKaligrafija.

Ant lentos rašomi laiškai.A, E, O, I.

Ką apie juos galite pasakyti?

Suriškime šias balses vienu siūlu savo sąsiuviniuose ir sukurkime raidžių bei jungčių raštą.

6.Leksikos darbas

1) - Dabar mes prieiname prieŽodyno žodžių ežeras.

Norint jį perplaukti, reikia įterpti trūkstamas raides ir užsirašyti žodžius. (Vaikai į sąsiuvinius užrašo žodžius: mergaitė, varna, pieštukas, studentas, penalas, paltas, meška)

2) Abipusis patikrinimas.

Dabar apsikeiskite sąsiuviniais ir patikrinkite kaimyno bei klasės draugo darbą. (taisymai turi būti daromi pieštuku)

Gerai padaryta vaikinai. Jūs atlikote šią užduotį. Tęsiame kelionę.

7. Mankšta akims

8. Pamokos uždavinio išdėstymas.

Etapo tikslas: nustatyti ankstesnėse pamokose įgytų žinių ir įgūdžių kokybę ir įvaldymo lygį tema: „Nekirčiuoti balsiai žodžio šaknyje“. Sudaryti sąlygas lavinti kalbą, dėmesį, atmintį, vaizduotės mąstymą; tobulinti rašybos įgūdžius rašant žodžius nekirčiuotomis balsėmis; ugdyti raiškiojo skaitymo įgūdžius; plėsti mokinių žodyną; praktikuoti gebėjimą naudotis taisykle.

Aš jums papasakosiu istoriją, tai atsitiko su draugais - Dima ir Kolya. Klausyk jos.

„Dima parašė raštelį savo draugui Koliai : „Ateik šįvakar su kardu, pažaiskime“.

Kolia perskaitė raštelį ir pažadėjo ateiti. Vaikai susirinko po pamokų.

„Bus balius“, – tarė Dima savo bendražygiams, – Kolka jį atneš. Atėjo Kolya, o jo rankose vietoj kamuolio buvo medinis kardas. Vaikinai buvo nusiminę, kad jiems nereikės žaisti futbolo.

Kodėl taip atsitiko?

Kokios taisyklės nežinojo užrašo autorius?

Kaip teisingai parašyti šį žodį?

su m...ch - mh – s mchom

Remiantis šia problema, kokia yra mūsų pamokos tema?

(Nekirčiuoto balsio rašyba žodžio šaknyje.)

Kokį tikslą išsikelsime sau?

(išmok rašyti žodžius su nekirčiuotu balsiu žodžio šaknyje)

9. Įtvirtinimo pratimai.

Bet laukia naujas išbandymas -Nekirčiuotų balsių slėnis .

1) Žaidimas "Tyla"

Darbas su signalinėmis kortelėmis (a, o, i, e) .

Aš perskaitau žodžius, o tu pasiimi atitinkamą kortelę ir žodžiu ištari bandomąjį žodį.

K...mushka (maistas), triušis (triušis), m...slenka (sviestas), sm...lchak (drąsus), juoda...ašara (kirminas), p...naudinga (nauda), in...oras (oras), b ...glets (bėgti), v...rkhushka (aukštyn), c...inkstas (grandinė), p...lpt (pjūklai), g...stinets (svečias), d...chock (dukra), t...shina (tyla), s... new (pušys), r...bina (raibuliuoja), p...taškuotas (dėmes), d ...tishki (vaikai).

2) Darbas poromis (kortelės)

Užpildykite trūkstamas raides.

KORTELĖ Nr.1

Pasirinkite šaknį.

Z...ma, z...movat, z...mushka, z...filmas, m...rožės, z...muyuschie, z...mnie.

Raskite papildomą žodį. Įrodyk.

_ _________________________

Sunkusis….. atvyko. Per ……………… atostogas ilsėjausi kaime pas senelį. Jie atvyko pas mus……………… paukščiai

KORTELĖ Nr.2

    Įveskite trūkstamus rašybos žodžius.

Pasirinkite šaknį.

Pabraukite bandomuosius žodžius.

Sn...zhinka, sn...gopad, sn...zhny, sn...govika, m...tel, sn...zhok, sn...g, sn...gohod.

Raskite papildomą žodį. Įrodyk.

_ _________________________

    Užpildykite sakinį žodžiais, turinčiais tą pačią šaknies reikšmę.

Iškrito baltas ……………. Pirmasis …………………….. blykstės ore. Vaikai lipdo ……………………….

KORTELĖ Nr.3

    Įveskite trūkstamus rašybos žodžius.

Pasirinkite šaknį.

Pabraukite bandomuosius žodžius.

L...sultys, l...snik, perel...sultys, b...reznyak, l...snoy, l...s, l...sovichok.

Raskite papildomą žodį. Įrodyk.

_ _________________________

    Užpildykite sakinį žodžiais, turinčiais tą pačią šaknies reikšmę.

Mūsų………… gyvenime……………………. Jis žino visus ………………….. kelius.

Zimovye - vieta, kur žiemoja žmonės, gyvūnai ir žuvys.

Žiemojant (paukščiai) – tie, kurie lieka žiemoti.

Žodžių reikšmė iš S. I. Ožegovo aiškinamojo žodyno.

Sniegas – gausus sniegas

Sniego motociklas – automobilis važinėjimui giliame sniege.

Žodžių reikšmė iš S. I. Ožegovo aiškinamojo žodyno.

Copsas – retas miškas, atskirtas laukais nuo kitų miško plotų

Miškininkas - miško sargas.

Taigi, kokią išvadą reikia padaryti norint teisingai nurodyti nekirčiuotą balsį žodžio šaknyje?

H). Savarankiškas darbas.

Taip pasiekėme „Gramotejevsko“ miestą.Profesorius Gramoteikinas klausia:

Kokias balses žodžio šaknyje reikia patikrinti?

( O, A, I, E, Z )

Kokius žinote nekirčiuotų balsių tikrinimo būdus?

(-Pakeiskite žodžio formą: žolė-žolės;

Pasirinkite žodį su ta pačia šaknimi: sodininkas-sodas)

Bet ir čia mūsų laukia testai, paruošti profesoriaus Gramoteikino

Perskaitykite sakinius. Suformuluokite užduotį.

Kopėčios žiūri į mišką. Ant medžių yra saulės spinduliai. Dėl ryškių spalvų man skauda akis.

Kolektyvinis patikrinimas. Kokiais žodžiais įžvelgėte „pavojingas vietas“?

Pasitikrinkime patys.

Takas veda į mišką. Saulės spinduliai dreba ant medžių. Ryškios spalvos džiugina akis.

Pakelkite ranką, jei šią užduotį atlikote be klaidų. Gerai padaryta. Jei turite klaidų, ištaisykite jas ir nesijaudinkite. Tas, kuris nieko nedaro, neklysta. Jūs išmoksite.

Grįžome į savo gimtąją mokyklą.

10. Pamokos santrauka.

Scenos paskirtis : apibendrinkite mokinių žinias tema „Nekirčiuoti balsiai šakniniame žodyje“

1) Nekirčiuotas gudrus balsis:

Mes jį puikiai girdime.

Kokia raidė yra laiške?

Mokslas gali mums padėti čia:

Padėkite balsę kirčiuodami

Kad išsklaidytų visas abejones!

Siūlau atsakyti į klausimus:

Atsakykime į pirmąjį klausimą: ką reikia patikrinti?(Balsės a, o, i, e, i yra silpnoje padėtyje.)

Kur turėčiau patikrinti?(Turite patikrinti žodžio šaknį.)

Kaip turėčiau patikrinti?(Turite pasirinkti bandomuosius žodžius su ta pačia šaknimi.)

Ką turėčiau patikrinti?(Nekirčiuotas balsis tikrinamas kirčiu.)

2). Darbas su algoritmu.

Prisiminkime nekirčiuoto balsio tikrinimo algoritmą.

Algoritmas

Perskaitykite žodį.

Pabrėžkite.

Pasirinkite šaknį.

Nustatykite nekirčiuotą balsį.

Pasirinkite bandomąjį žodį.

11. Pamokoje įgytų žinių įsivertinimas.

Vaikinai, norėčiau sužinoti jūsų įsivertinimą apie įgytas žinias.

(Vaikai galvoja ir rodo skirtingų spalvų jaustukus)

raudona -. Sustok. man reikia pagalbos

Geltona – vis tiek klystu

Žalia – viską suprantu, galiu dirbti pagal algoritmą, galiu paaiškinti kitam.

Pamoka baigta. Ačiū už dėmesį.

Naudotos literatūros sąrašas

1. L.P.Savina „Pirštų gimnastika“ vadovas tėvams ir mokytojams.

2. V.I.Dalas „Šiuolaikinės versijos rusų kalbos aiškinamasis žodynas“.

4. Animuotos nuotraukos paimtos iš interneto.

5. I.A Galkinos pratimai akims.