გაკვეთილი სოციალურ კვლევებში. "რა არის მემკვიდრეობა". მე-5 კლასი

ნიჟნიაია სალდა

სვერდლოვსკის რეგიონი

გაკვეთილის ტიპი: ახალი ცოდნის „აღმოჩენის“ გაკვეთილი.

გაკვეთილის მიზანი: წვლილი შეიტანოს სტუდენტების იდეების ჩამოყალიბებაში მისი მემკვიდრეობითი მახასიათებლების შესახებ.

საგანმანათლებლო რესურსები : დომაშეკი, ე.ვ. სკოლის საცნობარო წიგნი სოციალური კვლევების შესახებ. – Rostov N/a: Phoenix, 2010 წ

პრეზენტაცია "რა არის მემკვიდრეობა"

Გაკვეთილის გეგმა:

    რა არის მემკვიდრეობა.

    მემკვიდრეობა ბიოლოგიური ერთეულია.

    შესაძლებელია თუ არა გავლენა მოახდინოს მემკვიდრეობაზე

განათლების მეთოდები და ფორმები:

მეთოდები - ვიზუალური, ნაწილობრივ ძიებითი, პრაქტიკული, საკონტროლო

ფორმები: ინდივიდუალური, ფრონტალური.

Ძირითადი ცნებები: საზოგადოება, მემკვიდრეობა, ინსტინქტი.

დაგეგმილი შედეგები

საგანი

მეტასაგანი UUD

პირადი UUD

Ისწავლის: დაასახელეთ განსხვავება ადამიანსა და ცხოველს შორის; სახელმძღვანელოსთან მუშაობა.

მათ ექნებათ შესაძლებლობა ისწავლონ: აანალიზებს დიაგრამებს და ცხრილებს; გამოხატოს საკუთარი აზრი

შემეცნებითი: საჭირო ინფორმაციის მოძიება; დამოუკიდებლად ქმნიან საქმიანობის ალგორითმებს განსხვავებული ხასიათის ამოცანების გადაჭრისას.

კომუნიკაბელური: მიეცით შესაძლებლობა, რომ ადამიანებს ჰქონდეთ განსხვავებული თვალსაზრისი, მათ შორის ის, რაც არ ემთხვევა მის აზრს და ხელმძღვანელობენ პარტნიორის პოზიციით კომუნიკაციასა და ინტერაქციაში.

მარეგულირებელი: განსაზღვროს გაკვეთილის მიზნები და პიროვნულად მნიშვნელოვანი პრობლემა; იმოქმედოს მასწავლებლის მიერ მოცემული მითითებების მიხედვით

გაგება : თანამედროვე საზოგადოების ჰუმანისტური ტრადიციები და ღირებულებები, გაიაზრეთ ცოდნის ღირებულება ადამიანისთვის და მიიღეთ იგი.

გაკვეთილის ეტაპები

საგანმანათლებლო

და განვითარების კომპონენტები, ამოცანები და სავარჯიშოები

მასწავლებლის აქტივობა

აქტივობა

სტუდენტები

ᲛᲔ.

Მოტივაცია

სწავლა

ნოე

საქმიანობის

მოსწავლეთა ემოციური, ფსიქოლოგიური და მოტივაციური მომზადება შესწავლილი მასალის ათვისებისთვის.

პრეზენტაცია.

ის ქმნის პირობებს მოსწავლეთა საგანმანათლებლო აქტივობებში ჩართვის შიდა მოთხოვნილების გაჩენისთვის, განმარტავს თემატურ ჩარჩოს. ორგანიზებას უწევს მოსწავლეების მიერ თემის ფორმულირებას და გაკვეთილის მიზნის დასახვას

    მოსწავლეებს ეპატიჟებიან წყვილებში სამუშაოდ - იფიქრონ დებულებაზე: „ადამიანი იბადება როგორც“ ცარიელი ფურცელი, რომელზეც შემდეგ იწერება ინფორმაცია. უპასუხეთ კითხვას, ეთანხმებიან თუ არა მას.

    სლაიდი 3.

    მასწავლებელი სვამს კითხვას: რა არის განმარტებანებისმიერი ცოცხალი არსების მიერ მშობლებისგან (წინაპრების) გარკვეული ბიოლოგიური მახასიათებლების (თვისებების) მიღება.

    ჩამოაქვს მოსწავლეებმა რომ გაიგონ"მემკვიდრეობა" - ასეთია თემაგაკვეთილი

    შეთავაზებები მოსწავლეებმა დაადგინონ რა ახალ ცოდნას მიიღებენ მეხუთე კლასელები გაკვეთილზე.

    Გაკვეთილის გეგმა . სლაიდი 4.

მოუსმინეთ და განიხილეთ გაკვეთილის თემა, განიხილეთ გაკვეთილის მიზნები და შეეცადეთ ჩამოაყალიბოთ ისინი დამოუკიდებლად.

ბიჭები ვარაუდობენ, რომ დაბადებისთანავე ისინი განსხვავდებიან ერთმანეთისგან, რადგან მშობლებისგან იღებენ უამრავ თვისებას (გარეგნობის მახასიათებლებს).

შემოთავაზებული პასუხი -მემკვიდრეობითობა

მათ უნდა გაარკვიონ რა არის მემკვიდრეობა, შესაძლებელია თუ არა გავლენა მოახდინოს მემკვიდრეობაზე

II. ცოდნის განახლება

პრეზენტაცია.

    მასწავლებელი განახლებები სტუდენტები იმის გაგებაზე, რომ ადამიანის სიცოცხლე დამოკიდებულია ორ ფაქტორზე: მემკვიდრეობაზე და გარემოზე. სლაიდი 5.

    ითხოვსსტუდენტები იპოვე ლექსიკონში "მემკვიდრეობის" ცნების მნიშვნელობასლაიდი 6.

ჩაწერეთ ახალი კონცეფცია მათ ლექსიკონებში

III. ახალი მასალის სწავლა

პრეზენტაციის სლაიდებთან მუშაობა

სახელმძღვანელოსთან მუშაობა. გვ.11-13

    მასწავლებელი იუწყება რომ მეცნიერებას, რომელიც სწავლობს მემკვიდრეობას, გენეტიკა ჰქვია.

    შემოაქვს გ.მენდელთან - გენეტიკის ფუძემდებელთან.სლაიდი 7.

    აყალიბებს დავალებასრას იღებს ადამიანი მშობლებისგან? სლაიდი 8.

    უბიძგებს მოსწავლეებს გაგებამდე რომ მემკვიდრეობა არის ადამიანის ბიოლოგიური არსი

    შოუები სლაიდი 9,

პრეზენტაციაში ასახულია კითხვები: 1. რა არის მემკვიდრეობა. 2. მემკვიდრეობა - ყველა ადამიანის ბიოლოგიური არსი 3. შესაძლებელია თუ არა გავლენა იქონიოს მემკვიდრეობაზე.

პრეზენტაცია დაეხმარება მასწავლებელს გაკვეთილის ორგანიზებაში, ასევე დაეხმარება მოსწავლეებს, რომლებიც ვერ დაესწრნენ გაკვეთილს თემის დამოუკიდებლად შესწავლაში.

ჩამოტვირთვა:

გადახედვა:

პრეზენტაციების წინასწარი გადახედვის გამოსაყენებლად შექმენით Google ანგარიში (ანგარიში) და შედით: https://accounts.google.com


სლაიდების წარწერები:

ადამიანის გამოცანა გაკვეთილი 3

გაკვეთილის გეგმა: 1. რა არის მემკვიდრეობა. 2. მემკვიდრეობა არის ყველა ადამიანის ბიოლოგიური არსი. 3. შესაძლებელია თუ არა ზეგავლენა მემკვიდრეობაზე.

რა არის მემკვიდრეობა რატომ ჰგავს ერთი ადამიანი დედას, მეორე კი მამას? ერთი ბებიისთვის და ერთი ბაბუისთვის? რატომ ამბობენ ნათესავებზე "ისინი ჰგვანან ორ წვეთ წყალს"? როგორ ჰგავს ყველა ადამიანი დედამიწაზე?

ადამიანი მემკვიდრეობით იღებს გარკვეულ ბიოლოგიურ მახასიათებლებს (თვისებებს) წინაპრებისა და ახლობლებისგან. ცხოველის მემკვიდრეობა მის ინსტინქტებში ვლინდება, ე.ი. გარკვეულ ქმედებებში, ქცევაში. თქვენ არ გჭირდებათ ინსტიქტებზე ფიქრი, რადგან. ისინი არსებობენ დაბადებიდან. აქვთ ადამიანებს ინსტინქტები?

შეავსეთ ცხრილი სიტყვების ნაკრების გამოყენებით: რა მივიღეთ მშობლებისგან, რა უნდა ვისწავლოთ საერთო ყველა ადამიანში განსაკუთრებული სხვადასხვა ადამიანებში 1, 3, 5, 7, 8, 9 6 2, 4 1. დაცვის უნარი 2. სხვებთან ურთიერთობის უნარი, როგორ მოექცე საკუთარ თავს 3. სამომავლო გამოყენებისთვის მარაგის შეგროვების უნარი 4. კარგისგან ცუდისგან გარჩევის უნარი 5. საცხოვრებლის აშენების უნარი 6. სახის გარკვეული ოვალი 7. გადაადგილების უნარი 8. აზროვნების უნარი 9. შიმშილის დაკმაყოფილების უნარი

მემკვიდრეობა არის ყველა ადამიანის ბიოლოგიური არსი და თაობიდან თაობას გადაეცემა ადამიანის უნარი აღიქვას მის გარშემო არსებული სამყარო, იფიქროს, ისაუბროს. მშობლებისგან ადამიანი დაბადებისთანავე იღებს თავისი ემოციების თავისებურებებს: ერთი მშვიდი და გონივრული, მეორე აქტიური და ემოციური. ეს ადასტურებს, რომ ადამიანი ბიოლოგიური არსებაა.

რას ვიღებთ მშობლებისგან? გარეგნობის თავისებურებებზე და რა მემკვიდრეობითი ბიოლოგიური თვისებები განასხვავებს ადამიანებს სხვა ცოცხალი ორგანიზმებისგან? თავის ტვინის ქერქის სტრუქტურულ თავისებურებებზე. ვერტიკალურად სიარულის უნარით. აბსტრაქტული აზროვნების უნარი. კრეატიულობის უნარით.

შესაძლებელია თუ არა ზეგავლენა მემკვიდრეობაზე ბევრი რამ არის დამოკიდებული ადამიანის ცხოვრების პირობებზე. ბევრი რამ არის დამოკიდებული ადამიანის აღზრდაზე. ადამიანზე, მის ხასიათსა და ქცევაზე გავლენას ახდენს: განათლება კულტურა N მორალური ღირებულებები იწყება, ადამიანი არა მხოლოდ ბიოლოგიური, არამედ სოციალური არსებაა, ე.ი. საჯარო.

რით განსხვავდება ადამიანი ცხოველებისგან? რა ბიოლოგიურ თვისებებს იღებს ადამიანი მემკვიდრეობით? რამ შეიძლება გავლენა მოახდინოს მემკვიდრეობაზე? რა არის ადამიანის გამოცანა? გავიმეოროთ მთავარი:

საშინაო დავალება: § 1 - ბოლომდე (გვ. 11-14). დავალებები სამუშაო რვეულში No4-8 (გვ. 5-9).

ორიოდე სიტყვა მასწავლებელს: კურსი მომზადებულია სასწავლო მასალისთვის: სოციალური კვლევები. მე-5 კლასი სახელმძღვანელო საგანმანათლებლო დაწესებულებებისთვის. რედაქტირებულია L.N. ბოგოლიუბოვი, ლ.ფ. ივანოვა. - M.: განათლება, 2012. სამუშაო წიგნი: L.F. Ivanova, Ya.V. ხოტეენკოვი. სოციალური მეცნიერება. მე-5 კლასი სახელმძღვანელო საგანმანათლებლო დაწესებულებების სტუდენტებისთვის. - მ .: განათლება, 2012. მეთოდოლოგიური გზამკვლევი: მეთოდოლოგიური რეკომენდაციები სახელმძღვანელოსთვის „სოციალური მეცნიერება: მოქალაქე, საზოგადოება, სახელმწიფო“: მე-5 კლასი: მასწავლებლის გზამკვლევი / ლ.ნ. ბოგოლიუბოვი, ნ.ფ. ვენახი, ნ.ი. გოროდეცკაია და სხვები; რედ. ლ.ფ. ივანოვა. M .: განათლება, 2003. პრეზენტაციების შემუშავებისას გამოყენებული იქნა სოციალური მეცნიერების სამუშაო წიგნი: მე-5 კლასი / ა.ს. Mitkin.- M.: გამოცდა, 2012. პრეზენტაციებში გამოყენებული იქნა ილუსტრაციები ილუსტრაციების ღია ბანკიდან Yandex და Google: https://yandex.ru/images/; https://www.google.ru/imghp


თემაზე: მეთოდოლოგიური განვითარება, პრეზენტაციები და შენიშვნები

კაცის გამოცანა

ღია გაკვეთილის მეთოდური შემუშავება სოციალურ მეცნიერებაში. მე-5 კლასი „კაცის გამოცანა“: 1. „ბიოლოგიური და სოციალური ადამიანში“. 2. „რა არის მემკვიდრეობა“. 3. „მემკვიდრეობა - ...

გაკვეთილის მეთოდური შემუშავება ლიტერატურაში და სოციალურ მეცნიერებებში (ან ცალ-ცალკე თითოეული ამ საგნისთვის) თემა: „ადამიანის საიდუმლო“ ადამიანის ცხოვრების მიზნები და ღირებულებები. გაკვეთილის მიზანი: კონკრეტული მაგალითით გამოავლინოს ადამიანის ცხოვრების მიზანი.

გაკვეთილი მოთხრობაში! F.M. დოსტოევსკი "Man Marey" ასწავლის ადამიანების შეფასებას არა სოციალური კუთვნილებით, არა გარეგნობით, არამედ კარგი საქმის კეთების უნარით. გაკვეთილი ამოწმებს ჩამოყალიბებული ...

მემკვიდრეობითობა
მემკვიდრეობა გულისხმობს მშობლებთან ბიოლოგიური მსგავსების შთამომავლებში გამრავლებას.

მემკვიდრეობა არის ადამიანის გენეტიკური პროგრამა, რომელიც განსაზღვრავს მის გენოტიპს.

ადამიანის განვითარების მემკვიდრეობითი პროგრამები მოიცავს დეტერმინისტულ და ცვლად ნაწილს, რომელიც განსაზღვრავს ზოგადს, რაც ადამიანს აქცევს პიროვნებად და იმ განსაკუთრებულს, რაც ადამიანებს ასე განსხვავებულს ხდის ერთმანეთისგან.

მემკვიდრეობითი პროგრამის განმსაზღვრელი ნაწილი, უპირველეს ყოვლისა, უზრუნველყოფს ადამიანის რასის გაგრძელებას, ისევე როგორც ადამიანის სპეციფიკურ მიდრეკილებებს, როგორც კაცობრიობის წარმომადგენლის, მათ შორის მეტყველების, თავდაყირა სიარულის, შრომითი საქმიანობის და. ფიქრი.

მშობლებიდან შვილებს გადაეცემა გარეგნული ნიშნები: ფიზიკის თავისებურებები, კონსტიტუცია, თმის ფერი, თვალები და კანი.

ორგანიზმში სხვადასხვა ცილების ერთობლიობა მკაცრად არის დაპროგრამებული გენეტიკურად, განისაზღვრება სისხლის ჯგუფები და Rh ფაქტორი.

სისხლის დაავადებები (ჰემოფილია), შაქრიანი დიაბეტი, ზოგიერთი ენდოკრინული დარღვევა - ჯუჯა აქვს მემკვიდრეობითი ხასიათი.

მემკვიდრეობითი თვისებები ასევე მოიცავს ნერვული სისტემის მახასიათებლებს, რომლებიც განსაზღვრავენ ფსიქიკური პროცესების ხასიათს, მიმდინარეობის თავისებურებებს.

მიდრეკილებები სხვადასხვა სახის საქმიანობისადმი მემკვიდრეობითია. ბუნებით ყველა ბავშვს აქვს მიდრეკილებების ოთხი ჯგუფი: ინტელექტუალური, მხატვრული და სოციალური. მიდრეკილებები უნარების განვითარების ბუნებრივი წინაპირობაა. ორიოდე სიტყვა უნდა ითქვას ინტელექტუალურ (შემეცნებითი, საგანმანათლებლო) მიდრეკილებების შესახებ. ბუნებით ყველა ნორმალური ადამიანი იღებს მაღალი პოტენციალის შესაძლებლობებს გონებრივი და შემეცნებითი ძალების განვითარებისთვის. უმაღლესი ნერვული აქტივობის ტიპებში არსებული განსხვავებები მხოლოდ ცვლის აზროვნების პროცესებს, მაგრამ არ განსაზღვრავს თავად ინტელექტუალური აქტივობის ხარისხს და დონეს. მაგრამ პედაგოგები და ფსიქოლოგები აღიარებენ, რომ მემკვიდრეობა შეიძლება არახელსაყრელი იყოს ინტელექტუალური შესაძლებლობების განვითარებისთვის. ნეგატიური მიდრეკილებები იქმნება, მაგალითად, ალკოჰოლიკების ბავშვებში ტვინის უჯრედების დუნე, ნარკომანებში გენეტიკური სტრუქტურების დარღვევით და მემკვიდრეობითი ფსიქიკური დაავადებებით.
მემკვიდრეობითი დაავადებები
ერთი პათოლოგიური გენის არსებობით გამოწვეული ყველა მემკვიდრეობითი დაავადება მემკვიდრეობით მიიღება მენდელის კანონების შესაბამისად. მემკვიდრეობითი დაავადებების გაჩენა გამოწვეულია მემკვიდრეობითი ინფორმაციის შენახვის, გადაცემის და დანერგვის პროცესში დარღვევით. დაავადებამდე მიმავალი პათოლოგიური გენის წარმოქმნაში მემკვიდრეობითი ფაქტორების საკვანძო როლი დასტურდება ზოგიერთ ოჯახში რიგი დაავადებების ძალიან მაღალი სიხშირით, საერთო პოპულაციასთან შედარებით.

მემკვიდრეობითი დაავადებები არის დაავადებები, რომლებიც გადაეცემა შთამომავლობას მემკვიდრეობითი ინფორმაციის - გენის, ქრომოსომული და გენომიური მუტაციების ცვლილების გამო. ტერმინები "მემკვიდრეობითი დაავადებები" და "თანდაყოლილი დაავადებები" არ არის სინონიმები. თანდაყოლილი ეწოდება დაბადებიდან გამოვლენილ დაავადებებს; ისინი შეიძლება დაკავშირებული იყოს როგორც მემკვიდრეობით, ისე ეგზოგენურ ფაქტორებთან. მაგალითად, მალფორმაციები შეიძლება მოხდეს არა მხოლოდ გენეტიკური დარღვევებით, არამედ ემბრიონზე ინფექციური დაავადებების მოქმედების შედეგად. ფაქტორები, მაიონებელი გამოსხივება, ქიმიური ნაერთები, მედიკამენტები. მემკვიდრეობითი დაავადებები ყოველთვის არ არის თანდაყოლილი, რადგან ბევრი მათგანი არ ვლინდება დაბადებისთანავე, არამედ რამდენიმე წლის შემდეგ, ზოგჯერ ათწლეულების განმავლობაში. ტერმინი „ოჯახის დაავადებები“ არ უნდა იქნას გამოყენებული ტერმინის „მემკვიდრეობითი დაავადებების“ სინონიმად, რადგან ეს უკანასკნელი შეიძლება გამოწვეული იყოს არა მხოლოდ მემკვიდრეობითი ფაქტორებით, არამედ ოჯახის ცხოვრების პირობებით ან პროფესიული ტრადიციებით.

ადამიანის პიროვნების ჩამოყალიბებაზე ერთდროულად გავლენას ახდენს მშობლებისგან მემკვიდრეობით მიღებული ორივე თვისება და გარემო. დებატები იმის შესახებ, თუ რომელი ფაქტორია უფრო მნიშვნელოვანი, ჯერ კიდევ გრძელდება. ზოგიერთი მიიჩნევს, რომ სათანადო აღზრდას შეუძლია ნებისმიერი თანდაყოლილი დეფექტის გამოსწორება. თუმცა, მართლა ასეა? ჩვენს ჩამონათვალში იპოვით ფაქტებს, რომლებიც ეჭვი შეგაწუხებთ.

1. სიზარმაცე

ზოგიერთი ადამიანი უბრალოდ პათოლოგიურად ზარმაცია. მათ შეუძლიათ მთელი დღე დივანზე ტრიალი და მისგან უსაზღვრო სიამოვნების მიღება. ახლახან მკვლევარებმა აღმოაჩინეს, რომ ასეთი ადამიანების ქცევაში არა იმდენად ცუდი აღზრდა არის დამნაშავე, არამედ გენების განსაკუთრებული ნაკრები. მეცნიერებმა შეადარეს ვირთხების ორი ჯგუფი, რომელთაგან ერთმა შეარჩია ყველაზე აქტიური ინდივიდები, ხოლო მეორე - ყველაზე ზარმაცი. მათი შთამომავლების შესწავლამ გამოავლინა განსხვავებები გენეტიკურ დონეზე, რაც, ცხადია, ადგენს მათი ქცევის თავისებურებებს.

2. მოგზაურობის გატაცება

zeljkodan/Shutterstock

შეგიმჩნევიათ, რამდენად რთულია ინდივიდებისთვის გადაადგილება? მაშინ როცა სხვები, მაგნიტივით, გამუდმებით იზიდავენ გზას? განსხვავება მათ ქცევაში არ არის განპირობებული ერუდიციით, ინტელექტის განვითარებით ან რომანტიკის დონით. ეს ყველაფერი DRD4-7R გენის გამოა, რომლის არსებობა იწვევს ადგილების შეცვლის, მოგზაურობისა და თავგადასავლების ტენდენციას. ეს არც ისე ხშირია - ადამიანების დაახლოებით 20%-ში, მაგრამ სწორედ მისი ყოფნა უბიძგებს ადამიანებს საცხოვრებელი ადგილის უწყვეტი ცვლილებისკენ და თავგადასავლებით მოგზაურობისკენ.

3. მანქანის ტარება

მანქანის მართვა არც ისე რთული საქმეა. თქვენ უბრალოდ უნდა ისწავლოთ წესების გარკვეული ნაკრები, შეეგუოთ კონტროლს და ცოტა ივარჯიშოთ. მაგრამ რატომ ვერ ახერხებს ზოგიერთი ადამიანი ამ მარტივ მეცნიერებას? გენეტიკოსები ამ კითხვაზე პასუხად მოჰყავთ კვლევა, რომელმაც გამოავლინა გენების სპეციალური ჯაჭვი, რომელიც პირდაპირ გავლენას ახდენს მეხსიერებაზე, სივრცეში ორიენტაციაზე და რეაქციის სიჩქარეზე. ამ გენების მატარებლები და მათი დაახლოებით 30% დედამიწაზეა, არ უნდა მართონ.

4. ცუდი ჩვევებისადმი მიდრეკილება

ნარკომანია, ალკოჰოლიზმი, მოწევა არა მხოლოდ სოციალური პრობლემაა, არამედ სამედიცინო. ადამიანებს, რომლებიც მყისიერად ხდებიან დამოკიდებულები, აქვთ გენეტიკური მიდრეკილება მათ მიმართ. მაგალითად, იმის ალბათობა, რომ ადამიანმა მოწევა დაიწყო, 75% ნაკარნახევია მისი გენეტიკური მახასიათებლებით.

5. მუსიკალური გემოვნება

2009 წელს Nokia-მ ჩაატარა ძირითადი კვლევა მემკვიდრეობის გავლენის შესახებ ჩვენი მუსიკალური გემოვნების ფორმირებაზე. მის ფარგლებში გამოიკითხა 4000-ზე მეტი წყვილი ტყუპი. აღმოჩნდა, რომ რაც უფრო ახალგაზრდაა ადამიანი, მით მეტ გავლენას ახდენს გენეტიკა მის მუსიკალურ პრეფერენციებზე. რაც უფრო ვიზრდებით, ეს დამოკიდებულება სუსტდება და დაახლოებით 50 წლის შემდეგ გარემო უკვე უპირველესი მნიშვნელობისაა.

6. პარტნიორის არჩევა


wrangler/shutterstock

სამწუხაროა, მაგრამ ისეთ რომანტიკულ და ამაღლებულ საქმეშიც კი, როგორიც სასიყვარულო ურთიერთობაა, გენეტიკა პირველ ვიოლინოზე უკრავს. მუდმივი სექსუალური პარტნიორის არჩევისას მნიშვნელოვანია არა თვალების ფერი, წელის ზომა და საერთო ინტერესები, არამედ გენების ოჯახი, რომელსაც ეწოდება MHC (მთავარი ჰისტოშეთავსებადობის კომპლექსი). ექსპერიმენტებმა აჩვენა, რომ ქალები ცდილობენ აირჩიონ MHC-ით განსხვავებული პარტნიორები, რადგან ეს იძლევა ჯანმრთელი შთამომავლობის გაჩენის უფრო მეტ შანსს. როგორ აკეთებენ ამას?

7. ფობიები

ითვლება, რომ ფობიები ვითარდება უარყოფითი ცხოვრებისეული გამოცდილების შედეგად, რამაც შეიძლება გამოიწვიოს ირაციონალური შიში სხვადასხვა ფენომენის ან საგნის მიმართ. თუმცა, ემორის უნივერსიტეტის მედიცინის სკოლაში ჩატარებული კვლევის მიხედვით, ფობიები შეიძლება თაობიდან თაობას გადაეცეს. მეცნიერებმა ელექტროშოკის გამოყენებით თაგვებს ალუბლის შიში ჩაუნერგეს. ამ თაგვების შთამომავლებს დაბადებიდან ეშინოდათ ალუბლის, რაც ადასტურებს ფობიის მემკვიდრეობით გადაცემას. თუმცა, ეს არის ჩვენთვის ბუნებით თანდაყოლილი გადარჩენის ერთ-ერთი უნარი, ამიტომ გასაკვირი აქ არაფერია.

როგორ ფიქრობთ, რა არის უფრო მნიშვნელოვანი ადამიანის პიროვნების ჩამოყალიბებისთვის - მემკვიდრეობითი თვისებები თუ გარემოს გავლენა? და შესაძლებელია თუ არა სათანადო აღზრდით თანდაყოლილი დეფექტების გამოსწორება?